Advertisement

Dolar, zayıf ABD verileri ve petrol fiyatlarındaki artıştan destek bulan Kanada, Avustralya dolarları gibi emtia bağlantılı paralardaki yükselişin etkisiyle Salı günkü işlemlerde geriledi.

Doların altı önemli para karşısındaki değerini ölçen Dolar Endeksi (DXY) 96.980'e kadar inmesinin ardından TSİ 08:25'te yüzde 0.04 ekside 97.006 puan oldu. Gösterge endeks haftanın ilk işlem gününde 20 Mart'tan bu yana görülen en sert günlük düşüşünü kaydetmişti.

Emtia bağlantılı paralardan kaynaklı baskının yanında ABD'de açıklanan dayanıklı mal siparişlerinin Şubat ayında düştüğünü işaret eden veri ve yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı öncesinde pozisyonlanmalarıyla euronun yükselmesi de doların düşüşünde etkili oldu.

Tokyo'da Barclays kıdemli stratejisti Shin Kadota, “Doların gücü ABD istihdam verisinin ücret artışlarının yavaşladığını işaret etmesiyle geçen haftanın sonuna doğru zirve gördü. Dolar o zamandan beri destek bulamadı.” dedi. Kadota, ABD tahvil faizlerindeki son sıçramanın -yükselişe rağmen hala düşük seviyelerde olduğu için- doları fazla desteklemediğini ifade etti.

Reuters