Advertisement

Dolar, yatırımcıların küresel piyasalarda risk iştahını düşüren gelişmelerden dolayı dünyanın rezerv parasında güvenli varlık arayışıyla yükseldi. Emtia ihracatçılarının paraları düştü ve petrol fiyatları varil başına 20 doların altına indi.

Sterlin dolar karşısında yüzde 1 düşerek iki günlük yükselişine son verdi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) üç günlük düşüşünün ardından yüzde 0.8 yükseldi. Avrupa hisse senetleri, çalkantılı geçmesi beklenen bilanço açıklamalarının gelmesiyle ABD hisse vadelileriyle birlikte geriledi.

Yatırımcılar Wall Street şirketlerinin bilanço açıklamalarını bekliyor. Ayrıca bu hafta açıklanacak ABD işsizlik başvuruları ve Çin sanayi üretimi verileri de küresel ekonomik trend ve pandeminin etkisi hakkında ipucu verebilir; aynı zamanda doların önemli paralar karşısındaki seyrinde etkili olabilir.

Avustralya Doları Asya seasında eğer kaybetti ve Norveç Kronu petrol fiyatlarının Uluslararası Enerji Ajansı'nın (UEA) arz fazlasının OPEC+ anlaşmasına rağmen depoları boğabileceği uyarısının ardından düşmesiyle geriledi. UEA, koronavirüs salgını nedeniyle küresel petrol talebinin bu yıl yüzde 9 düşebileceğini belirtiyor.

Sterlin ve euro dolar karşısında değer kaybetti. Sterlin bu haftaki kazancının yaklaşık yarısını geri verdi. BBDXY yüzde 0.7 yükseldi. Dolar, önemli G - 10 paralarının çoğu karşısında değer kazandı. ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 8 baz puan düşüşle yüzde 0.67 oldu.

Credit Agricole stratejisti Valentin Marinov, "Zayıf ekonomik veriler ve temkinli şirket kar görünümü risk iştahındaki son artışı test edebilir ve hatta güvenli varlık dolara yardım edebilir. Emtia ihracatçılarının paraları fazla yükselmiş gibi görünmeye başladı ve kısa vadede test edilebilir." dedi.

Sterlin/dolar paritesi yüzde 1 düşüşle 1.2499 seviyesinden işlem gördü. Parite bu hafta yüzde 0.6 civarında artıda bulunuyor. Euro/Dolar paritesi yüzde 0.5 düşüşle 10931'den alıcı buldu. Stoxx Europe 600 Endeksi beş işlem gününden bu yana ilk kez düştü. Avustralya Doları/ABD Doları yüzde 1.7 düşüşle 0.6335 olduı