Advertisement

Dün 5.96 - 5.98 bandında hareket eden dolar bu sabah 5.97 - 5.98 bandında hareket ediyor. İdlib başta olmak üzere jeopolitik risk unsurları TL varlıkları üzerinde baskı yapmaya devam ederken küresel piyasalara da korona virüs endişeleri damga vuruyor.

Dün 6.59 - 6.62 bandında hareket eden euro bu sabah 6.60'ta, sepet kur 6.29'da işlem görüyor.

Info Yatırım Analisti Yunus Şahin Bloomberg HT'ye kurun son 5 işlem gününde 2 kuruşluk bantta hareket ettiğine dikkat çekerek "Küresel piyasalarda koronavirüsle ilgili endişeler devam ediyor, ancak uzun sürmeyeceğine yönelik görüşler de var, bu da küresel endeksleri destekliyor. Merkez Bankalarının da piyasayı rahatlatıcı açıklamaları var. Dolayısıyla risk iştahı dünya genelinde biraz daha yükseldi. Kurda 5.98'lere yapışmış durumdayız, son 5 işlem gününde sadece 2 kuruşluk aralıkta hareket etti, ciddi düşük volatilite var, bugün de bu yatay seyir devam edebilir. İdlib konusunu izlemeye devam edeceğiz, buradan gelecek açıklamalar kuru destekleyebilir" ifadelerini kullandı.

BİST 100 endeksi dünü %2,43 yükselişle 122.136 puandan kapattı. Burgan Yatırım Borsaya dair "direnç olan 120.000 seviyesinin aşılması yükseliş isteğinin devam etmesine neden olabilir. Gün içinde 120.000 seviyesi rol değişimine uğrayarak destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yükseliş isteği 123.500 direnç bölgesine doğru devam edebilir." değerlendirmesini yaptı.

Yurt içinde bugün kritik bir veri bulunmazken ABD'de ADP özel sektör istihdam verisi, ABD ve Euro Bölgesi’nde PMI hizmet verileri izlenecek.


Bu sabah itibariyle dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi % 0.8 ile Singapur doları oldu.