Advertisement

Türkiye'nin risk primi CDS'in 500 baz puanın üzerine yükselmesi, ABD ile S400 gerilimi ve İstanbul seçimlerinin belirsizliği kur üzerinde son dönemde baskıya neden oluyor. Kur bu sabaha % 0.1 artışla 6.06 seviyelerinde başladı. 6.08'e kadar yükselen kur daha sonra 6.03'e kadar geriledi. Düşüşünü sürdüren kur akşam saatlerinde 6.00 seviyesinin altını gördü. Böylelikle TL bugün dolar karşısında yüzde 1 değer kazandı.

Dün 6.76 - 6.85 bandında dalgalanan euro bu sabah 6.72'de, sepet kur 6.36 civarında seyrediyor. BIST 100 Endeksi dün günü % 0.61 düşüşle 85 bin 545 puanda tamamlamasının ardından bugün % 2'nin üzerinde primli seyrediyor.

TL ve gelişen ülke paralarının dolar karşısında bu sabahki performansı

 

 

Merkez Bankası dün yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 200 baz puan artırdı. Bu hamlenin kuru yükseltmesi beklenirken kur düşüşe geçti. Bloomberg HT'ye konuşan uzmanlar bu adımın, son dönemde endişe kaynağı olan Merkez Bankası rezervlerini güçlendirmek için atılan bir adım olduğunu, bu nedenle ilk etapta doların düştüğünü kaydetti.

 

TEB Yatırım'dan Mete Yüksel "bu adımın bir amacı olabilir o da rezervi güçlendirmek. Bu adım banka karlarını yıllık % 1.5 - 2 civarında düşürecek" değerlendirmesini yaptı.

 

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge Bloomberg HT'ye "6.10 - 6.15 bandında sıkışan bir dolar görmekteyiz. Bu bant hareketinin bayram öncesinde devam etmesini bekliyorum" yorumunu yaptı.

 

 

Günün devamında ABD'de konut fiyat endeksi takip edilecek.