Advertisement

Çin'in kamu alıcılarına ABD tarım ürünleri alımını ertelemelerini açıklaması küresel piyasaların haftaya sert tepkiyle başlamasında etkili oldu. Çin para birimi yuan 11 yılda ilk kez 7'nin üzerine çıkarken Asya Borsaları da sert biçimde düştü.

Geçen haftayı 5.54 civarında günü tamamlayan Dolar/TL bu gelişmelerin etkisiyle bu gece saatlerinde 5.6224'e kadar yükseldi.

Yurt içinde bugünkü enflasyon verisi açıklandı. Beyaz eşya ve otomobillerde vergi indiriminin bitmesi, 1 Temmuz itibariyle geçerli olan %15’lik elektrik zammı, çaya, şekere ve motorine gelen zamlar, sigara ve alkole yapılan ÖTV zamları gibi faktörler nedeniyle enflasyon yıllık bazda % 16.65'e yükseldi. Aylık bazda da % 1.36 olarak beklentinin hafif altında gerçekleşti.

MERKEZ'DEN ZORUNLU KARŞILIK ADIMI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan zorunlu karşılık oranlarının 100 baz puan artırılmasına karar verdi.

Enflasyon ve Merkez'in adımı sonrası dolar 5.57 seviyelerinden kademeli olarak yükselişini geri verdi ve 5.5365'e kadar indi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün yaptığı konuşmada enflasyonun daha da düşeceğini belirterek "Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Müjdeyi veriyorum enflasyon da düşecek, bunu da göreceksiniz" açıklamasını yapmıştı.

Gelişen ülke para birimlerinin bu sabah dolar karşısındaki performansı

 

 

Kapat