Advertisement

Geçen hafta 7 seviyesini aşan Dolar/TL bugün rekor kırdı. Kur 7.2690 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kur son olarak Ağustos 2018'te 7.24 ile zirveyi görmüştü. Lira böylece yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 18 değer kaybetti.

Dolar Endeksi 100'ün üzerinde seyrediyor, Türkiye'nin 5 yıllık CDS'i 618 baz puana yükseldi.

BIST 100 Endeksi ise bu sabaha yatay başladı.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün Bloomberg HT'ye oynaklıktaki artışa dikkat çekerek "TL'de Mayıs başından itibaren yüzde 3'ün üzerinde değer kaybı var, Lira Brezilya Real'inden sonra en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi oldu. CDS'teki hareket de kuru olumsuz etkiliyor, swap anlaşmasına yönelik sonuçlar kurun hareketi açısından önemli olacak." yorumunu yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün, uluslararası yatırımcılara yönelik yaptığı sunumda sermaye kontrolü yapılmayacağını, Türkiye’nin rezervlerinin yeterli olduğunu söyledi. Albayrak swap görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.

Dün kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye'nin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etti.

PİYASALARDA BUGÜN

Yurt içinde bugün Menkul kıymet istatistikleri izlenecek. BDDK, SPK ve TCMB’den kur oynaklıklarına karşı gelebilecek yeni olası hamleler takip edilecek.

ABD'de ise işsizlik maaşı başvuruları radarda olacak, başvuruların 6.6 milyonla rekor kırmasının ardından bu hafta 3 milyon olması bekleniyor.