Advertisement

(16:00'da güncellendi)

Dolar/TL kuru haftaya 7.37'li seviyelerden başlamasının ardından dün öğle sonrasına kadar 7.3431 ile 7.4014 seviyeleri arasında dalgalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “müjde” açıklamasının ardından yurt içi piyasalarda yaşanan hareketlilikle birlikte 7.2137'ye kadar geriledi.

Sonrasında düşüşünün bir kısmını geri alan kur bugün sabah saatlerinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika toplantısı öncesinde 7.30'lu seviyelerde seyrediyordu. Dolar/TL, Merkez Bankası'nın politika kararının ardından yükselerek 7.35'in üzerini gördü.

Merkez Bankası Ağustos ayı politika toplantısında faiz değiştirmedi. Buna göre bir hafta vadeli repo ihalelerinin faizi yüzde 8.25 seviyesinde kaldı. Bloomberg HT'nin anketinden çıkan sonuçlara göre piyasanın beklentisi politika faizinde değişiklik olmayacağı yönündeydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çarşamba günkü açıklamasında "Cuma günü bir müjde vereceğiz, Türkiye'de yeni bir dönem açılacak." dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasına ilişkin "Türkiye için bir eksen değişikliği, önemli bir süreç olacak. Çok daha güzel günler bizi bekliyor" açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası, kurda son dönemde yaşanan yükselişin ardından bir dizi sıkılaştırmacı adım atarak fonlama maliyetini yukarı çekiyor.

(16:00'da güncellendi)