Advertisement

Çin’de geniş tabanlı deflasyon riski geçtiğimiz ay tüketici ürünleri fiyatlarının Şubat ayı ile aynı hızda yükseliş göstermesi ile azaldı. Üretici maliyetlerindeki düşüşler de istikrarlaşma gösterdi.

Çin İstatistik Kurumu’nun Pekin’de açıkladığı verilere göre tüketici fiyatları endeksi bir yıl önceye göre yüzde 1.4 yükseldi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 1.3’lük bir yükseliş öngörüyordu. Üretici fiyatları endeksi, yüzde 4.6 geriledi ve rekor uzun süreli düşüş dönemini 37. aya genişletti.

Merkez bankası başkanı Zhou Xiaochuan, yetkililerin dezenflasyonu izlemede ihtiyatlı olmaları gerektiğini ve faiz oranları ve parasal önlemlerde harekete geçme olanaklarının bulunduğunu belirtti.  Politika yapıcılar, geçtiğimiz 6 ay içinde iki kez faiz indirimine gidilmesinin ve bankalar için zorunlu karşılıkların düşürülmesinin ardından ikinci konut satın alımı yapacaklar için zorunlu ödeme miktarında indirime gittiler.

Hong Kong’da Credit Agricole SA kıdemli ekonomisti Dariusz Kowalczyk, “Açıklanan veri, yılın erken dönemlerine göre talep üzerindeki aşağı yönlü baskının azaldığına işaret ediyor. Bu durum tekrar faiz indirimine gidilmesi yönündeki çağrıları azaltacaktır” dedi.

Gıda enflasyonu bir yıl önceye göre yüzde 2.3 yükseldi. Gıda dışı fiyatlar yüzde 0.9 arttı. Madencilik ve hammaddelerde üretici fiyatlarındaki düşüşler 5 aydan bu yana ilk kez derinleşmeyi sonlandırdı.