Advertisement

İngiltere sanayi üretimi Şubat ayında petrol ve gaz fiyatlarındaki düşüşün imalat sanayi üretimindeki artışı dengelenmesi ile düşük bir yükseliş gösterdi.

Londra’daki Ulusal İstatistik Kurumu'nun verilerine göre enerji üretimi yüzde 3.8 azalırken, toplam üretim yüzde 0.1 arttı. Ekonomistler sanayi üretiminde yüzde 0.3'lük bir artış bekliyordu. İmalat sanayi artan araba üretimi ile yüzde 0.4 yükseldi.

Açıklanan veriler, sanayi sektörünün ilk çeyrek dönemde hız kaybettiğini gösterdi. Üretim, Şubat ayı itibarıyla 3 aylık dönemde sadece yüzde 0.2 yükseldi. Üretimi 4. çeyrekte görülen seviyede tutabilmek için Mart ayında yüzde 0.4 artış kaydedilmesi gerekiyor.

Toplam 13 imalat sektörünün 7’si Şubat ayında kazanç kaydederken, ulaşım gereçleri, makine ve metaller en büyük yükselişleri kaydetti.

Bir diğer rapora göre, inşaat üretimi Ocak ayındaki yüzde 2.5 düşüşün ardından yüzde 0.9 azaldı. Bu verilere göre ilk çeyrekteki üretim seviyesinin korunması için endüstrinin Mart ayında yüzde 10.4 artması gerekiyor.

Markit Economics büyümenin ivme kazanarak yüzde 0.6 seviyesinden yüzde 0.7’ye ulaşabileceğini ifade ederken, İngiltere Ticaret ve Sanayi Odası Perşembe günü tüm ekonomik sektörlerde ivme kaybedildiğini belirtti. İlk resmi tahminler 28 Nisan’da yayınlanacak. İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü, 7 Mayıs’taki genel seçimler öncesindeki son toplantısında, gösterge faiz oranını rekor seviyede düşük tutarak yüzde 0.5’te bıraktı.