Advertisement

Geçtiğimiz Aralık ve Ocak aylarında hızlı yükseliş gösteren endeksin Şubat ayında artışını durdurduğunu izliyoruz. Türkiye’nin en önemli gündemi kuşkusuz Zeytin Dalı Harekatı. Operasyonun başarılı bir şekilde sürmesi Tüketici Güvenini olumlu etkileyen faktörlerden birisi görünüyor.

Diğer taraftan, global finansal piyasalarda geçtiğimiz haftalarda sert bir şekilde yaşanan dalgalanmanın içeriye yansımalarının tüketici güvenini olumsuz etkileyen faktörler arasında olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, toplamda tüketici güveninin önceki aya benzer bir seviyede kaldığını izliyoruz.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi’nin Şubat ayında yüzde 0,08 azalışla 88,98 değerini aldığını görüyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemin başta konut ve otomobil olmak üzere alışveriş için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 5,15 artışla 78,63 değerini alıyor. Şubat ayı ön endeksine göre en önemli değişim tüketim eğiliminin düşüş yerine artışa geçmesidir.

İçinde bulunduğumuz dönemde ağırlıklı olarak jeopolitik gelişmeler ile global finansal piyasaların seyri tüketici güveninin yönünü belirlemede etkili olmaya devam edecek gibi görünüyor.