Advertisement

Bloomberg anketine göre Haziran ayında tarım dışı istihdamın 160 bin artması bekleniyor. Mayıs ayında istihdam sadece 75 bin artmıştı. İşsizlik oranının 49 yılın en düşük seviyesi olan % 3.6'da kalması, ücretlerin % 3.2 artması bekleniyor.

Ekonomistler istihdam verisine dair tahminlerini paylaştı:

BLOOMBERG ECONOMICS

İstihdamın 150 bin artması, işsizlik oranının % 3.7, yıllık ücret artışının % 3.1 olmasını bekliyor.

Ekonomistler Carl Riccadonna ve Yelena Shulyatyeva "İstihdam verisi Fed'in faiz indirme kararındaki en önemli veri olacak. Haziran ayı verisinde zayıflığın sürme riski var, bu da istihdam piyasasının sağlığının tehlikede olduğunu gösterir" yorumunu yaptı.

BANK OF AMERICA

Kurum istihdamın 155 bin artmasını, işsizlik oranının % 3.6, yıllık ücret artışın % 3.2 olmasını bekliyor.

ABD Ekonomisti Michelle Meyer "Ticaret konusundaki belirsizliklere bağlı olarak küresel imalat aktivitesinde zayıflama, istihdam piyasasına da baskı yapmış olabilir. Ücret artışlarına dair yukarı yönlü risk görüyoruz" ifadesini kullandı.

OXFORD ECONOMICS

İstihdamın 164 bin, işsizliğin % 3.6, yıllık ücret artışın % 3.2 olmasını bekliyor.

Ekonomistler Lydia Boussour ve Gregory Daco "Ekonomik aktivite yavaşladıkça İstihdam artışı da soğumaya devam edecek" şeklinde konuştu.

WELLS FARGO

İstihdamın 165 bin artmasını, işsizliğin % 3.6, ücret artışının %3.2 olmasını bekliyor.

Kıdemli Ekonomist Sam Bullard istihdam artışının ülke çapında artsa da ölçülü olacağını belirtti.

MORGAN STANLEY

İstihdamın 169 bin, işsizliğin % 3.6, ücret artışının % 3.2 olmasını bekliyor. Ekonomist Ellen Zentner "Haziran ayı anket haftasında işsizlik maaşı başvuruları düşük seyrini sürdürdü, bu da sağlıklı istihdam piyasasına işaret ediyor ama ADP verisi de aşağı yönlü sürpriz olabileceğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

UBS

İstihdamın 170 bin, işsizliğin % 3.6, ücret artışının % 3.1 olması bekleniyor.

Ekonomist Robert Martin "ticaret gerilimi istihdama baskı yapabilir. Ay başında ticaret gerilimi artıyordu" yorumunu yaptı.

CITIGROUP

İstihdamın 194 bin, işsizliğin 5 3.6, ücretlerin % 3.2 artması bekleniyor. Ekonomist Veronica Clark "Yukarı yönde sürpriz Temmuz'da 25 baz puandan daha fazla indirim fiyatlamasına neden olur" yorumunu yaptı.

JEFFERIES

İstihdamın 185 bin, işsizliğin % 3.6, ücretlerin % 3.2 artmasını bekliyor.

 

Kapat