Advertisement

İran'da Total ile yapılan anlaşmaya tepkiler sürüyor

İran

Fransız Total şirketi ile imzalan anlaşmanın askıya alınması için meclise önerge verildi

11 Temmuz 2017 Salı, 17:37 Güncelleme: 17 Temmuz 2017 Pazartesi, 09:17

İran İşçi Haber Ajansında (ILNA) yer alan habere göre, Total ile yapılan anlaşmanın "derhal" askıya alınarak soruşturulması için meclise önerge verildi.

İLNA'ya konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan İran Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Hasan Ali Hacideligani, Fransız Total şirketi ile imzalanan anlaşmanın "milli çıkarlara uygunluğu açısından araştırılmasına olanak sağlamak" için askıya alınmasını öngören önergenin 23 milletvekilinin imzasıyla meclis başkanlığına teslim edildiğini belirtti.

Hacideligani, önergenin acil koduyla sunulduğunu ve gerekli prosedürün bir an önce tamamlanarak görüşülmesini beklediklerini kaydetti.

"Anlaşma yasal prosedüre uygun olarak yürütülmüştür"

Öte yandan bugünkü basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerden bulunan İran Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nevbaht, Total ile imzalanan anlaşmayı eleştirenlere tepki gösterdi.

Nevbaht, anlaşmanın anayasaya aykırılığı yönünde elinde belge veya delili bulunanların yargı ve diğer denetleyici kurumlara teslim etmeleri gerektiğini ifade ederek, "Total anlaşması, tamamen yasal prosedüre uygun olarak yürütülmüş ve gerekli aşamaları tamamlamıştır. Gizli herhangi bir durum söz konusu değil." diye konuştu.

NIOC ile Total arasında imzalanan anlaşmanın detaylarının açıklanmasını isteyen hükümet karşıtları, anlaşmayı, "onur kırıcı", "sömürgeci" ve "milli menfaatlere aykırı" olduğu gerekçesiyle eleştiriyor.

Fransız petrol şirketi Total, İran Milli Petrol Şirketi (NIOC) ile bölgenin en büyük doğalgaz sahası Güney Pars'ın 11. safhasının geliştirilmesi anlaşması geçen hafta Tahran'da imzalanmıştı.

Anlaşma'da, Total'in yüzde 50,1 hisseyle proje operatörlüğünü üstlenirken, Çinli CNPC şirketinin yüzde 30, İranlı Petropars'ın ise yüzde 19,9 hisseye sahip.

Basra Körfezi'nde bulunan Güney Pars sahasının 11. safhası iki aşamada geliştirilecek. Yaklaşık iki milyar dolara mal olacak ilk aşamada 30 kuyu açılacak. Sonraki aşamada ise açık denizdeki inşa işlerini içeren çalışmalar tamamlanacak.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 91.445 0,00
USD/TRY 5,4794 0,09
EUR/TRY 6,1573 0,07
EUR/USD 1,1233 -0,03
FAİZ 21,09 0,00
ALTIN/ONS 1.203,99 0,30
BRENT 69,43 -0,98
Yukarı