Advertisement

Petrol fiyatları, ABD dolarının zayıflaması ve hisse senetlerinin tüm dünyada sert düşüşlerin ardından toparlanması ile birlikte, ekonomik büyümeye ve petrol talebine ilişkin endişelerin azalması sonucu yükselişini sürdürerek varil başına 62 doların üzerine çıktı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, ABD hisse senetlerinin son beş yılın en iyi haftalık performansını göstermesinin getirdiği ferahlamanın da desteği ile geçen hafta yüzde 4.2 yükselmesinin ardından yüzde 1.3 daha yükseldi. Kazançlar ayrıca, dolardaki düşüşün bu para birimi ile fiyatlanan emtiayı ucuzlatmasından da destek aldı. ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı sayısı Nisan 2015'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Kuyu sayısı 2018 yılında şimdiye dek 51 adet arttı, ancak bu sayı geçen yılın aynı dönemindekinden 72 adet daha az.

Ham petrol fiyatları bu ayın başında risk varlıklarına gelen sert satışlardan dolayı meydana gelen kayıplarının bir kısmını geri alırken, ABD'de üretimin artmakta olmasından kaynaklanan endişelerden dolayı, Ocak ayında gördüğü son dönem zirvesine ulaşmakta zorluk çekiyor. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu ortakları, Birleşik Arap Emirlikleri'ne göre, işbirliklerini arz kısıntısı anlaşmasının sona ermesinden sonraya da "kurumsallaştırmanın" yollarını arıyor.

Kiwoom Securities Co. emtia analisti Ahn Yea Ha, "Temel olarak konuşmak gerekirse, küresel hisse senetlerindeki satış dalgası ve dolardaki güçlenmenin geçici bir süre devam etmesinden dolayı, petrol fiyatlarında halen yukarı yönlü baskı var," dedi ve "Hacim bakımından ise, ABD'de üretim artıyor, ancak üretimin hızı önceki yıl kadar hızlı değil ve bu da, talebin güçlü olduğu dönemde petrolün yükselmesiiçin kapasite yaratıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 77 sent yükselerek varil başına 62.45 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 10:41'de 62.39 dolara geldi. Fiyatlar, önceki hafta yüzde 10 düştükten sonra geçen hafta 2.48 dolar yükselerek 61.68 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 86 üstündeydi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 45 sent yükselerek varil başına 65.29 dolara çıktı. Kontrat geçen hafta 2.05 dolar ya da yüzde 3.3 yükselerek64.84 dolara tırmandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Nisan vadeli WTI'a kıyasla 3.05 dolar primli işlem gördü.