Advertisement

Petrol fiyatları, küresel arz aksaklıklarına ilişkin korkuların OPEC'in tarihi üretim kısıntılarını gölgelemesi ile birlikte son sekiz yılın en uzun çeyrek dönem yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Nisan-Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyrekte yüzde 13 yükselerek üst üste dörsüncü çeyreğinde kazançla geçmeye hazırlanıyor. Fiyatlar son iki haftada, ABD'nin İran'a karşşı duruşunu daha da sıkılaştırmasının OPEC'in üçüncü en büyük üreticisi olan bu ülkenin ihracatını durdurma riskini ortaya çıkarması ile yüzde 12'nin üzerinde yükseldi. Piyasanın daralmakta olan ABD stokları, Kanada'da petrol kumu sızıntısı ve aynı zamanda Libya'daki kargaşayı hazmetmekte olduğu bir dönemde, İran'da üretimin düşmesinin, OPEC'in atıl kapasitesinin azalacağı endişelerini artırıyor. 

OPEC'in bir yıl önce başlayan üretim kısıntıları, stokların son beş yılın ortalamasının altına düşmesine yardımcı oldu ve fiyatların varil başına 73 doların üzerine tırmanmasını sağladı. OPEC ABD'den gelen baskı sonrası kısıntılarını gevşeyeceğini işaret ederken, fiyatlar, kartelin artıracağını taahhüt ettiği miktarın arz darlığını gidermeye yetmeyeceği yolundaki endişelerden dolayı yüksek kaldı. Petrol bu ay Eylül ayından bu yana en büyük aylık kazancını ve 2008'den bu yana en iyi Haziran ayı performansını gösterebilir.

Seul'de KB Securities Co. emtia analisti Lim Jaekyun, "Piyasada İran, Libya ve Kanada'dan kaynaklanan yaygın arz aksaklıkları ve bununşa birlikte ABD'da daralan stoklar etkili oluyor," dedi ve "Artan küresel darlıktan dolayı, OPEC'in üretim artışı kararı piyasa tarafından fazla kaale alınmıyor görünüyor. Ancak OPEC'in üretima rtışını gerçekten görmeye başladığımızda, fiyatlar istikrar kazanmaya başlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Ağutos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 26 sent düşerek Tokyo saati ile 12:05'te varil başına 73.19 dolara indi. Kontrat Perşembe günü 69 sent yükselerek 73.45 dolardan kapandı ve bu hafta 4.56 dolar yükseldi. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 30 altında.

Vadesi Cuma günü dolacak Ağustos vadeli Brent kontratı 20 sent düşerek varil başına 77.65 dolara geriledi. Kontrat bu ay fazla değişmedi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 4.51 dolar primli işlem gördü.