Advertisement

Petrol fiyatları, yatırımcılar dikkatlerini OPEC'in İran'dan doğacak açığı kapatıp kapatayamayacağına ilişkin işaretlere çevirirken, ABD Başkanı Donald Trump'ın OPEC'e fiyatları düşürmeleri yönünde baskı yapması ile birlikte haftayı kazançla geçmeye yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta haftayı yüzde 2.1 kazançla geçmeye hazırlanıyor. ABD Başkanı Donald Truump, OPEC yetkililerinin bu hafta Cezayir'de yapacağı gündemi yoğun toplantı öncesi, Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, grubun fiyatları hemen düşürmesi gerektiğini söyledi. Fiyatlar hafta başında, Suudi Arabistan'ın Brent petrolünün, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlardan dolayı bu ülkede düşecek arzdan dolayı varil başına 80 doların üzerine çıkmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetmesi ile birlikte yükseldi.

Ham petrol fiyatları son bir aylık dönemde, alıcıların İran'dan ithal ettikleri petrol miktarını azaltmaları ile birlikte arzın sıkışacağına ilişkin endişelerina rtması sonucu yukarı yönde hareket etti. İran'ın petrol ihracatı, yaptırımların başlayacağı Kasım ayı öncesi, son 2.5 yılın en düşük seviyesine indi. Öte yandan, piyasada dikkatler, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının 23 Eylül'de Cezayir'de yapacakları toplantıda potansiyel arz açığını kapatmak için üretimin artırılıp artırılmayacağına ilişkin alacakları karara çevrildi.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti Daniel Hynes, "OPEC'in fiyatları kontrol etmede zorlanacağını düşünüyorum," dedi ve "Bu yılın başında riski yönetme konusunda büyük beklentilere sahiptiler, ancak üretimdeki kayıpların hızı ve boyutu orijinal beklentilerini aştı. Bu yaıtırımcılar için jeopolitik bir kabus" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 10 sent düşerek, Seul saati ile 12:17'de varil başına 70.22 dolara geriledi. Ekim konntratı Perşembe günü 32 sent düşerek vadesini 70.80 doalrdan doldurdu. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamasının yüzde 53 altındaydı.

Kasım vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında varil başına 78.73 dolar seviyelerinde işlem görüyordu. Kontrat Perşembe günü yüzde 0.9 düşerek 78.70 doalrdan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 8.52 dolar primli işlem gördü.