Advertisement

(13:15'te güncellendi)

Brent petrolü, OPEC ve ortaklarının üretim artırımının çok acil olmadığını işaret etmeleri ve ABD'nin fiyat artışlarını durdurma baskısına rağmen ekstra petrol üretimi taahhüdünde bulunmamalarının ardından varil başına 80 doları aşarak Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkrı.

Vadeli petrol kontratları Londra'da yüzde 2.7 kadar yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları, üretimi yalnızca tüketicilerin talep etmesi halinde artıracaklarını kaydederek, ABD Başkanı Donald Trump'ın fiyatları düşürmek için hızlı hareket etmeleri yolundaki çağrısına zayıf bir tepki verdi. ABD ham petrol üretimindeki artışın yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretler de fiyatları destekledi. Mercuria Energy Group Ltd. ve Trafigura Group'a göre, Brent petrolü, ABD yaptırımlarından dolayı piyasanın İran'ın üretiminin azalacağını beklemesi ile birlikte 2014'ten bu yana ilk kez 100 dolar seviyesini aşabilir.

Petrol fiyatları, ABD'nin İran'a yaptırımlarının yaklaşması ile birlikte, yatırımcıların dikkatlerini artan bir şekilde OPEC ve ortaklarının üretimi artırıp artırmayacaklarına çevirmeleri ile birlikte, Ağustos ayındaki dip seviyelerden yaklaşık yüzde 10 ralli yaptı. Öte yandan, iki ülkenin de diğerine yeni bir dizi gümrük vergisi uygulamaya çok yakın olmaları ile birlikte, ABD ile Çin arasındaki şiddetli ticaret savaşı, küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebilir ve bunun sonucu enerji talebi düşebilir. Bank of America (BofA) Merrill Lynch, fiyatların yükseleceği beklentisinde JPMorgan Chase & Co.'ya katıldı. BofA, petrolün gelecek yılın ilk yarısında varil başına 95 dolara erişebileceği tahmininde bulundu.

Singapur'da Oanda Corp. Asia Pacific işlem müdürü Stephen Innes, "Petrol yatırımcıları haftasonu haberlerini oldukça olumlu satın aldı," dedi ve "Suudi Arabistan ve Rusya Cezayir'deki toplantıda kaydadeğer bir arz artışını gündeme almazken, ABD Başkanı Trump'ın üretimi artırma ve fiyatları düşürme çağrısını kararlı bir biçimde dikkate almadı" şeklinde görüş bildirdi.

Saxo Bank A/S emtia strateji müdürü Ole hansen, "Petrol yukarı ymönde hareket ediyor," dedi ve "Teknik ve temel göstergeler şu anda doğru yönü gösteriyor görünüyor ve bu oldukça iyi bir kaarışım olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 2.14 dolar yükselerek varil başına 80.94 dolara kadar çıktıktan sonra Londra saati ile 09:58'de 80.66 dolara geldi. Kontrat Cuma günü 10 sent yükselişle 78.80 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 8.40 dolar primli işlem gördü.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.61 yükselerek varil başına 72.39 dolara kadar çıktı. Kontrat Cuma günü 46 sent yükselerek 70.78 doalrdan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 21 üzerindeydi.

(13:15'te güncellendi)