Advertisement

Londra'da işlem gören petrol, on yılın en uzun çeyreklik yükselişi sonrasında arz endişelerinin artmasıyla kazançlarını artırdı.

Brent petrol, en yakın vadeli kontratların ardı ardına beşinci çeyrekte de yükselmesi sonrasında yüzde 0.7 yükseldi.

ABD'de çalışan petrol kulesi sayısı ardı ardına ikinci haftada da gerileyerek ABD petrol arzının da azalabileceğinin işaretini verdi.

Petrol, İran'dan Venezuela'ya kadar arz sıkıntılarının sürmesiyle en son 2014 yılında görülen fiyat seviyesine tırmandı.

Bazı traderların varil tahmini 100 doların üzerinde bulunuyor. Buna karşın BP Plc, ABD ile Çin arasında tırmanan ticaret gerginliğinin talebi olumsuz etkileyebilecek olması nedeniyle olası bir yükselişin sürdürülebilir olacağı konusunda temkinli.

Singapur'da UBS Group AG'nin varlık yönetimi biriminde emtia ve Döviz idari direktörü Wayne Gordon, “Kısa vadede petrolde risklerin yukarı yönlü olduğu çok açık. En azından 2019'ın ilk çeyreğine kadar arz kısıtlı bir piyasadayız.” dedi.

Aralık vadeli Brent petrol kontratlarının varili Singapur saatiyle 12:22'de 54 cent artarak 83.27 dolara yükseldi. Kasım vadeli WTI kontratın fiyatı 30 cent artıda 73.55 dolardna işlem gördü.