Advertisement

Petrol fiyatları, yatırımcıların OPEC'in İran'ın ihracatındaki düşüşü kapatabileceğine ilişkin şüpheleri değerlendirmeleri ile birlikte yaklaşık dört yılın en yüksek seviyesi yakınlarında seyretti.

Vadeli petrol kontratları, Pazartesi günü Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyesinde kapandıktan sonra yüzde 0.4 kadar daha yükseldi. İran'da, ham petrol ihracatı, ABD yaptırımlarının başlama tarihi yaklaşırken, son 2.5 yılın en düşük seviyesine indi. Öte yandan, 24 yıldır süren Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın (Nafta) yerini, yılda 1 trilyon doalrdan daha fazla ticaret yapıldığı bölgeyi kapsayan ABD-Meksika-Kanada Anlaşması alacak.

Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, "Piyasa İran'dan kaynaklanacak arz kesintilerinin etkisinin boyutunu ve Suudi Arabistan ve Ruısya'nın kayıpları giderip gideremeyeceğini anlamaya çalışıyor," dedi ve "Aynı zamanda, ABD-Meksika-Kanada Anlaşması da petrol için genel görünümü iyileştiriyor" şeklinde görüş bildirdi. 

Ham petrol fiyatları, İran ve Venezuela gibi ülkelerden kaynaklanan arz kayıplarının küresel piyasalarda etkili olmaya devam etmesi ile birlikte Ağustos ortasından bu yana yüzde 16 arttı. Petrol İhraç Eden ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları da, ABD Başkanı Donald Trump'ın fiyatları düşürme yönündeki taleplerine rağmen üretimia rtırma konusunda fazla isteklilik göstermedi. Bazı büyük aracılar petrolüm varil başına 100 dolar seviyesine ulaşabileceği tahmininde bulunurken, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının devam etmesi ile birlikte, talebin azalabileceğine ilişkin endişeler devam ediyor.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 29 sent yükselerek varil başına 75.59 dolara kadar çıktıktan sonra, Tokyo saati ile 11:30'da 75.52 dolara geldi. Kontrat Pazartesi günü yüzde 2.8 yükselerek 75.30 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 55 altındaydı.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1 sent yükselerek varil başına 84.99 dolara çıktı. Kontrat Pazartesi günü 2.25 dolar yükselerek 84.98 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Aralık vadel WTI'a kıyasla 9.68 dolar primli işlem gördü.