Advertisement

Petrol fiyatları, arz darlığı endişelerinin ABD'de ham petrol stoklarının artacağı beklentisine ağır basması ile birlikte yaklaşık dört yılın en yüksek seviyesi yakınında sakin seyretti.

Vadeli petrol kontratları New York'ta varil başına 75 dolar civarında yatay bir seyir izledi. İran ve Venezuela gibi ülkelerdeki arz kayıpları piyasaları etkilemeye devam etti ve bu durum volatiliteyi artırırken, fiyatların Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına yol açtı. Ham petrol piyasalarının sıkışacağına yönelik beklentilerin devam etmesi, ABD'de stokların üst üste ikinci haftada da artacağına ilişkin beklentileri gölgede bıraktı.

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının üretimi artırma taahhütlerinin ABD2nin iran'a yaptırımlarından doğan açığı kapatmaya yetmeyeceğine yönelik artan endişelerden dolayı bu yıl yüzde 20'nin üzerinde yükseldi. İran'ın petrol ihracatı, Güney Kore, Japonya ve Hindistan'ın 4 Kasım'da başlayacak yaptırımlar öncesi bu ülkeden petrol alımını kesmeleri ile birlikte piyasanın beklediğinden daha fazla azalmış görünüyor.

Sydney'de CMC Markets Asya Pasifik'ten sorumlu baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Açık bir yukarı trend olduğu kuşkusuz," dedi ve "ABD stokları için beklentiler dikkate alındığında, piyasa ortalamada yükseliş beklerken, sürpriz bir düşüş fiyatlar için bir sonraki seviyeye yükselişe yol açabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 1 sent düşerek, Singapur saati ile 12:02'de, varil başına 75.22 dolara geriledi. Kontrat, önceki seansta 24 Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından Salı günü yüzde 0.1 düştü. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamasının yüzde 49 altındaydı.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 3 sent yükselerek varil başına 84.83 dolara çıktı. Kontrat Salı günü yüzde 0.2 düşerek 84.80 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Aralık vadeli WTI'a kıyasla 9.78 dolar primli işlem gördü.