Advertisement

Petrol fiyatları, ABD hisse senetlerine gelen satış dalgasının yatırımcıları risk varlıklarından çıkmaya yöneltmesi ve ABD'de ham petrol stoklarının artmaya devam etmesi ile birlikte son iki ayın en düşük seviyesi yakınına geriledi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, Çarşamba günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra yüzde 1.1 kadar geriledi. Asya hisse senetlerinin göstergesi, ABD hisse senetlerinin Çarşamba günü bu yılın kazançlarını tümüyle silmesinden sonra ayı piyasasına girdi. Hisse senedi piyasalarındaki satış dalgası aralarında petrol ve bakırın da bulunduğu risk varlıklarına yayılırken, altın gibi güvenli liman niteliğindeki varlıklar değer kazandı. Öte yandan, ABD'de resmi verilere göre, ham petrol stokları geçen hafta beklenenden daha fazla arttı ve artışını beşinci haftaya taşıdı.

Petrol fiyatları, devam eden ticaret anlaşmazlıklarının, ABD'de stokların artmakta olduğu bir dönemde, enerji talebini sürükleyen bir faktör olan ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri güçlendirmesi ile birlikte Temmuz 2016'dan bu yana en kötü aylık performansına yöneldi. Traderlar ayrıca, ABD yaptırımları sonrası piyasadan ne kadar İran petrolü çekileceğini ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının bu açığı doldurup dolduramayacağını da yakından izliyor.

Tokyo'da Rakuten Securities Inc. emtia analisti Satoru Yoshida, "Hisse senedi piyasalarındaki satış dalgası petrol talebine ilişkin endişeleri artırdı ve fiyatlardaki düşüşe katkıda bulundu," dedi ve "Buna ek olarak, ABD ham petrol stoklarındaki artış aşağı yönlü beklentiyi destekliyor" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 72 sent düşerek varil başına 66.10 dolara kadar düştükten sonra Tokyo saati ile 12:43'te 66.33 dolara geldi. Kontrat Çarşamba günü 39 sent yükselerek 66.82 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 5 altındaydı.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 52 sent düşerek varil başına 75.65 dolara indi. Kontrat Çarşamba günü 27 sent düşerek 76.17 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 9.35 dolar primli işlem gördü.