Advertisement

Petrol fiyatları, küresel hisse senedi satış dalgası sonrası artan ekonomik belirsizlik ortamında, yatırımcıların dikkatlerini Suudi Arabistan'ın üretimi artırma taahhüdüne çevirmeleri ile birlikte, Ağustos ayından bu yana en uzun haftalık kayıp serisine yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 1.1 kadar geriledi ve haftayı yüzde 3'ün üzerinde kayıpla geçmeye hazırlanıyor. Böylelikle kontrat üst üste üçüncü haftayı da kayıpla geçecek. OPEC 2019 yılında üretimi artırabileceğini işaret ederken, fiyatlar, Suudi Arabistan enerji bakanının OPEC ve ortaklarının arz açıklarını kapatabilmek için mümkün olduğunca fazla üretim yapmakta olduğunu işaret etmesi ile baskı altında kaldı. Ayrıca bu hafta, emtia grubu, ABD'de hisse senetlerine gelen sert satışların finans piyasalarında riskten kaçınma eğilimini artırmasınından da olumsuz etkilendi.

Ham petrol fiyatları, son üç haftada yüzde 10 geriledi ve varil başına 67 doların altında seyrediyor. OPEC'in ABD'nin yaptırımlar yoluyla İran'ın petrol ihracatını durdurmaya hazırlanması ile birlikte, buradan doğacak arz açığını karşılayıp karşılayamayacağına ilişkin şüpheler halen devam ediyor. Öte yandan, Suudi Arabistan, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayı ile ilgili daha güvenilir açıklama yapması konusunda artan baskılarla karşılaşıyor ve bu durum ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilere yönelik endişeleri artırıyor.

Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, "Suudilerin ABD'nin düşük petrol fiyatlarını düşürmek için üretimi artırma talebini Amerika'nın desteği olmaksızın karşılayabilmeleri çok daha önemli hale geliyor. Krallık'ın uluslararası öfkeden kaçınabilmesi çok zor olacak," dedi ve "Gelecek hafta petrol piyasaları için çok önemli bir hafta olacak, zira ABD'nin İran'a yaptırımları ve ABD'de ara seçim yaklaşıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 72 sent sent düşerek varil başına 66.61 dolara kadar indikten sonra Seul saati ile 13:10'da 66.72 dolara geldi. Kontrat Perşembe günü 51 sent yükselerek 67.33 dolardan kapandı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 12 altındaydı.

Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 47 sent düşerek varil başına 76.42 dolara geriledi. Kontrat Perşembe 72 sent yükselerek 76.89 dolardan kapandı. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.2 düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 9.72 dolar primli işlem gördü.