Advertisement

Petrol fiyatları, ABD merkez bankası Fed'in yatırımcıların endişelerini yatıştırma çabaları ve ABD'de üretimin yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretlerle, 17 ayı aşkın sürenin en uzun rallisini sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 1.9 kadar yükseldi ve Temmuz 2017'den bu yana en uzun günlük yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Ham petrol, Fed Başkanı Jerome Powell'ın merkez bankasının ABD ekonomisi zayıflarsa faiz artırımlarına ara verebileceğini söylemesi ve sinyalleri izlediği konusunda piyasanın güvenini tekrar kazanmasının ardından diğer risk varlıkları ile birlikte yükseldi. Öte yandan, Baker Hughes'ın Cuma günü açıkladığı verilere göre, ABD'de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı son üç haftada ilk kez azaldı.

Ham petrol fiyatları bu ay, 2015'ten bu yana ilk kez yıllık bazda düştükten sonra hafifçe toparlandı. Goldman Sachs Group Inc., arz bolluğunun tekrar ortaya çıkması ve güçlü ABD kaya petrolü üretimini işaret ederek, 2019 için petrol fiyat tahminini düşürürken, geçen yılki yüzde 42'lik düşüşün abartılı olduğunu kaydetti. ABD ve Çin'in küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebilecek ticaret savaşını sonlandırmak için müzakereleri başlatması ve OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına gitmesi ile birlikte volatilite devam ediyor.

Seul'de  Samsung Futures Inc. emtia analisti im Kwangrae, "Fed Başkanı'nın açıklaması piyasa boğalarının istediği yöndeydi," dedi ve "Aynı zamanda, OPEC ve ortaklarının üretimi bu aydan itibaren düşürecekleri beklentisi artmış durumda. ABD'de aktif sondaj kuyusu sayısındaki düşüş de yukarı yönlü bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 92 sent yükselerek varil başına 48.88 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 11:47'de 48.61 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 5.8 ile 29 Haziran'dan bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 1.1 ya da 64 sent artarak varil başına 57.70 dolara ulaştı. Kontrat geçen hafta yüzde 9.3 ile Aralık 2016'dan bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI'a kıyasla 8.80 dolar primli işlem gördü.