Advertisement

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi bugün açıklanan yılın son enflasyon raporunu değerlendirdi.

Raporda sürpriz olmadığını beliren Bürümcekçi "Yeni ekonomi programında yıl sonu enflasyonu % 12 olarak ortaya konmuştu, onunla uyumlu bir revizyon oldu. Bu revizyon gıda fiyatlarındaki varsayımın değişiminden kaynaklandı. Gelecek yılın enflasyon tahmini % 8.2 oldu. Para politikası duruşu da bildiğimiz şekilde devam ediyor. Önden yüklemeli 10 puanlık indirimin dezenflasyon süreciyle uyumlu olduğu tekrarlandı. Yani bu 'indirim için yerim azaldı' anlamına geliyor. Bundan sonraki aylarda enflasyonun seyrine bağlı olarak indirimler olabilir." dedi.

"İNDİRİMLERDE DURMA SİNYALİ VERMEDİ"

Merkez Bankası'nın faiz indirimlerinde durma sinyali vermediğini kaydeden Bürümcekçi "Merkez Bankası Aralık'ta sınırlı bir indirim sonrası beklemeye geçebilir" diye konuştu.

Merkez Bankası bugün açıkladığı yılın son enflasyon raporunda % 13.9 olan 2019 yıl sonu tüketici enflasyon tahminini yüzde 12’ye indirdiklerini açıklamıştı.