Advertisement

Euro Bögesi ekonomisi 2019 yılının sonunda imalat sektörünün aksine hizmet sektöründeki toparlanma ile durgunluktan kademeli olarak uzaklaştı.

IHS Markit tarafından açıklanan özel sektör aktivitesi göstergesi Aralık ayında beklentilerin hafifçe üzerine çıkarak 50.9’a ulaştı ve daralma ile genişleme arasında eşik değer olan 50 seviyesinin üstünde yer aldı.

Endeks her ne kadar dört ayın zirvesinde gerçekleşmiş olsa da, ekonominin hala altı yılın en zayıf büyümesiyle ve imalattaki daralma ile bocaladığına işaret etti.

IHS Markit son çeyrekte büyümenin yüzde 0.1 seviyesinde olacağını öngördü.

Almanya’da Aralık ayında hizmet PMI’ı 52.9 oldu

IHS Markit Almanya’nın Aralık ayı hizmet PMI verisini açıkladı. Buna göre endeks Kasım ayındaki 51.7 seviyesinden, 52.9 seviyesine yükseldi. Bir önceki senenin aynı ayında endeks 51.8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Fransa’nın Hizmet PMI’ı Aralık ayında beklentililere paralel gerçekleşti

Aralık ayında Fransa’nın hizmet PMI IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre 52.4 seviyesinde gerçekleşti. Endeks Kasım ayındaki 52.2 seviyesinden artış gösterdi.

Art arda dokuzuncu ayında da yükseliş gösteren endeks geçen senenin aynı döneminde 49 değerini almıştı.

Fransa’nın bileşik PMI’ı ise beklentilere paralel gerçekleşerek 52 oldu.

İngiltere’nin hizmet PMI’ı Aralık ayında 50 seviyesinde gerçekleşti

CIPS ve IHS Markit tarafından açıklanan verilere göre, Aralık ayında Birleşik Krallık’ın hizmet PMI’ı 50 seviyesinde gerçekleşti.

Endeks Kasım ayında 49.3, bir önceki senenin Aralık ayında ise 51.2 değerini almıştı.