Advertisement

Son yılların en popüler yatırı aracı haline gelen kripto para dünyası kendi yasal cennetini arıyor. New York Times’ta konuyla ilgili yayımlan analizde, düşük vergilerle büyük şirketlerin merkezlerini kendilerine çeken ülkelerden yola çıkarak kripto dünyasının gözde ülkesinin kim olacağını sorgulanıyor. Analizde öne çıkan ülkeler ise Bermuda ve Malta.

ABD ve Asya’daki regülasyona bağlı belirsizliklere dikkat çekilen analizde, bu belirsizliklerin kripto varlık dünyasındaki şirketleri yeni bir arayışa soktuğu vurgulanıyor. Bermuda, Malta, Cebelitarık ve Lihtenştayn’ın başlattıkları çalışmalar ve getirdikleri yasal düzenlemelerle sektördeki şirketleri kendilerine çekmek için harekete geçtikleri kaydedilen analizde, Malta’da ülke yönetiminin 4 Temmuz’da üç yeni yasayı çıkarması, Bermuda’nın ICO yatırımlarına yönelik kolaylaştırıcı düzenlemeleri örnek regülasyonlar olarak tanımlanıyor. Buna karşın hem ABD hem de Çin’de çeşitli sebepler gerekçe gösterilerek yasaklamalara gidildiği belirtiliyor. ABD için, 12 Rus istihbarat subayına yönelik suçlamalarda finansmanın bitcoin ile sağlanması bu gerekçeler arasında yer alırken, Çin’deki durumun daha farklı olduğu, hükümetin vatandaşlarını riskli yatırımlardan korumak için bu yolu tercih ettiğinin altı çiziliyor. Bu tip düzenlemelerin diğer ülkeler için yeni bir fırsat yarattığı belirtilen yazıda Porto Riko’nun da bu akıma ayak uydurarak kolaylaştırıcı düzenlemeler başlattığına değiniliyor.

BERMUDA LİDER, MALTA TAKİPTE

Bermuda’nın yürüttüğü çalışmaların bu ülkeyi kripto varlık cenneti olma yolunda liderliğe taşıdığı belirtilirken Malta ise takipteki ülke olarak tanımlanıyor. Bununla birlikte halihazırda dünyanın en büyük kripto para platformu olan Binance’in Japonya’da alınan önlemler sonrasında Malta’da yeni ofisler açacağına dair açıklamasına da dikkat çekiliyor. Bu hareketin doğrudan Malta Başbakanı Joseph Muscat tarafından da bir Twitter mesajıyla kutlandığı belirtiliyor. Bir ay kadar sonra Binance’in CEO’su Zhao Changpeng’in Bermuda’yı da ziyaret ederek bu ülkedeki yatırımını duyurduğu, hatta imza töreninde kravat ve Bermuda şort giydiğine dikkat çekiliyor.

BİR DİĞER ADAY İSE CEBELİTARIK

Kripto varlıkları çekme konusunda çalışmalar yürüten bir diğer isim ise Cebelitarık. Ülkenin Maliye Bakanı Albert Isola, ülkenin önde olduğu bir diğer konu olan çevrimiçi kumar dünyasına yönelik bakış açılarına dikkat çekiyor. Son 25 yıldır bu tip konularda sert kararlar almaya alışkın olduklarını belirten Isola, blockchainin potansiyeline dikkat çekiyor ve “Bir sonraki önemli yeni iş” olarak tanımlıyor. Cebelitarık, halen Malta’ya benzer bir şekilde yasal düzenlemeleri devreye almak üzere hazırlıklarını sürdürüyor. Makaleye göre 35 şirket, blockchain çözümleri için lisans başvurusunu gerçekleştirmiş durumda.

Analizde adı geçen bir diğer ülke ise Lihtenştayn. Finans dünyasında köklü bir geçmişe sahip olan ülke, şirketlerin token satışı gerçekleştirebilmesi için yeni bir blockchain yasası hazırlığında. Yine yakın coğrafyadaki ülkelerden İsviçre’nin Zug kantonu da bu konuda adı geçen bir diğer bölge. Sektörden pek çok şirkete ev sahipliği yapmasıyla tanınan bölge, etkisini daha da artırmak için çeşitli uluslararası konferanslar dahil organizasyonlarla da ilgiyi üzerine topluyor.