Advertisement

Dünyanın en büyük ödeme kartı sağlayıcılarından China UnionPay, Avrupa pazarına girerek Visa ve Mastercard ile rekabet edecek. Çinli ödeme sağlayıcının ekim ayı içinde Birleşik Krallık’ta kendi markasıyla kart çıkaracağını iddia eden Financial Times’ın haberine göre, Avrupa’nın diğer pazarlarında da benzer operasyonlar yıl sona ermeden önce başlamış olacak. Mevcut tabloda Çin’de banka kartı ödemelerinde tekele yakın bir pazar payına sahip olan UnionPay, Tencent’in WeChatPay ve Ant Financial’ın Alipay servislerine karşı her geçen gün daha rekabetçi olmak durumunda.

VİSA VE MASTERCARD DA ÇİN PAZARINA GİRMEK İSTİYOR

Öte yandan, Visa ve Mastercard’ın Çin pazarına girebilmek için uzun zamandır ter döktüğü biliniyor. Çinli finans otoritelerinden lisans alma sürecinde olan ödeme sağlayıcılar, UnionPay’in adımıyla rekabeti kendi güçlü oldukları pazara taşımış oluyor. UnionPay’in İngiltere’de veya Avrupa’daki mevcudiyeti daha eskiye dayanıyor. FinTech devi ilk olarak 2011 yılında Londra’daki Harrods mağazasında Çinli turistlerin doğrudan yurtiçi banka hesaplarını kullanarak alışveriş yapabilecekleri bir ATM terminali açtı. Bugün 71 ülkede, 41 milyon tüccar ve 2 milyon ATM tarafından kabul edilen ödeme teknolojileri sağlayıcısı, müşteri tabanını iç pazarının ötesine genişletmek istiyor.

İNGİLİZ FİRMA İLE İŞBİRLİĞİ PLANLANIYOR

UnionPay, başlangıçta kurumsal müşterilere, Asya’ya seyahat eden personele verilmek üzere ön ödemeli sanal kartlar vermeyi planlıyor. Bu kartlara dijital cüzdan yoluyla erişmek mümkün oluyor. Kartların bir İngiliz firmayla ile iş birliği içinde üretilmesi planlanıyor. Daha sonra, hizmetlerin kapsamını ve erişimini genişletmek isteyen UnionPay, Avrupa çapında iç pazarlarda yerel müşterileri hedefleyecek. Bugüne kadar, UnionPay’in küresel genişleme planları, Japonya ve Myanmar gibi diğer Asya ülkelerine odaklanmış durumda. Ayrıca biri Stockholm’de olmak üzere, yakın dönemde Avrupa’da içinde açılacak yedi ofis lokasyonu bulunuyor.