Advertisement

Denizbank'ın iştiraki olan teknoloji şirketi Intertech'in Genel Müdürü Ömer Uyar, Intervision platformu ile bankaların uçtan uca tüm ihtiyaçlarını gördüklerini söyledi.  Bloomberg HT'de Finansal Teknoloji programına konuk olan Uyar, müşteri odaklı bir sitem olan inter-Vision sisteminin, iş süreçleri otomasyonu, dijital bankacılık, iş zekası ve temel bankacılık bloklarından oluşan bir platform olduğunu ve bunun içerisinde 100'den fazla ürünleri olduğunu belirtti. Günümüzdeki her kurumun verimliliğini artırması gerektiğinin altın çizen Uyar, bu platformla finans kurumlarının verimliliklerinde ciddi bir artış olduğunu söyledi. Yapay zeka ile desteklenmiş süreç otomasyonlarının bankalarının süreçlerini hızlandıran ve maliyetlerini düşürdüğünü dile getiren Uyar, diğer taraftan inter-Vision platformunda bankaların dijital dönüşümünü sağlayan, mobilden, SMS'ine, çağrı merkezine kadar şube düşü bütün alanları kapsayan ve dijital dönüşümü sağlayan bütün ürünlerinin mevcut olduğunu söyledi.

Intertech'in Intervison platformu ile HSBC, Odeabank, Rabobank, Bank Of Tokyo, Bank of China gibi bir çok bankanın altyapısını anahtar teslimi yaptıklarını kaydeden Uyar, çalıştıkları bütün firmalara değer kattıklarını ve müşterilerinden aldıkları bu geri dönüşümlerin kendileri için de önemli referans olduğunu ifade etti. Körfez ülkelerinde pazarın kendi yazılımlarını üreten finansal kuruluşların pek olmadığını belirten Uyar, Intertech olarak önümüzdeki dönemde bu bölgedeki fırsatlara odaklanacaklarını söyledi.   

'API'LERİMİZ FINTECHLERE AÇIK'

API bankacılığı portaline tüm yazılımcıları, fintechleri davet ettiklerini ifade eden Uyar, "Buraya gelip kendi yazılımlarını geliştirip bunları bizim bankacılık müşterilerine sunabilirler. Burada geliştirdiğimiz işbirlikleri var. En son geliştirdiğimiz mobil bankacılık uygulaması var. Bunu tamamını biz API üzerinden geliştirdik" dedi. Tek başına bir yere kadar gidebildiğini kaydeden Uyar, bir noktadan sonra iş ortaklıklarına gidilmesi gerektiğini belirtti. Bunun müşteriler için de çok önemli bir avantaj ve fırsat olduğunu kaydeden Uyar, "İş ortaklıklarımızla birlikte müşterilerimize toplu çözümler sunmak ve farklı hizmetler vermek amaçladığımız bir konu" diye konuştu.

'10 ÜLKEDE 50 BANKA VE FİNANS KURUMU'

10 ülke'de 50 müşteriye hizmet verdiklerini söyleyen Uyar, Türkiye dışında Almanya, Avusturya, Azerbeycan, Lübnan, Suudi Arabistan, Bahreyn, Arnavutluk, Kosova'nın hizmet verdikleri ülkeler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.