Advertisement

Küresel ekonomide fintech girişimleri ve blockchain öne çıkarken, bunları zorlayan ve gelecek yıllarda ismini en az bunlar kadar sık duyacağımız bir diğer konu olarak da sosyal girişimcilik gösteriliyor.   Sosyal girişimciler, girişimciler gibi yenilik temelli çözümler üreten, karını maksimize etmek yerine sosyal faydasını maksimize etmeyi seçen girişimciler olarak öne çıkıyor. Türkiye'de son dönemde bir lise öğrencisinin kurduğu DonaTeen isimli sosyal girişim dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 17 yaşındaki lise öğrencisi Ezgi Yıldız'ın kurduğu sosyal girişim DonaTeen, melek yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başardı.

 

KAÇUV VE KORUNCUK GİBİ VAKIFLARA BAĞIŞ

 DonaTeen, mobil uygulaması, kişilerin cep telefonları üzerinden bağışta bulunmalarına imkan tanıyor. Sosyal girişim üzerinden, şimdilik Kaçuv ve Koruncuk Vakfı gibi yardımla ayakta duran yapılara bağış yapılabiliyor. Girişimin hedefi uygulama üzerinden daha çok kuruma bağış yapılabilmesini sağlamak. Kar amacı gütmeyen bir sosyal sorumluluk uygulaması olan Donateen, gençlere harçlıklarının küçük bir bölümüyle bağış yapma alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor. Galata Business Angels (GBA) melek yatırımcılarına yapılan sunum sonucu, dört melek yatırımcının gönüllü mentor olmayı kabul ettiği girişim, 15’e yakın melek yatırımcıdan da bağışlara destek sözü aldı.

'HARÇLIĞIMIZI SOSYA FAYDA İÇİN KULLANALIM'

Hisar Eğitim Vakfı son sınıf öğrencisi olan ve aynı zamanda Hisar Girişimcilik Kulübü  kurucusu da olan Donateen kurucusu Ezgi Yıldız, kendisi gibi gençlerin, sosyal sorumluluk projelerine katkı sağlaması için girişimde bulunduğunu söyledi. Yıldız, "Harçlığımız düşünüldüğünden çok daha derin bir güce sahip, yeter ki sosyal fayda için kullanalım, farkındalık yaratalım" diye konuştu.  Bağış yapma ve sosyal sorumluluk projelerinin parçası olma alışkanlığını genç yaştan kazandırma amacı güden Donateen, üzerinden, aile ve arkadaşlarınıza da hediye olarak bağış yapmak mümkün.