Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentileri aşan faiz artışına yönelik analizinde kararın ortodoks yaklaşımı pekiştirdiğini ifade etti.

Kuruluş analizinde ekonomik reform paketinin düzelmekte olan fiyat istikrarı ile uyumlu olduğunu ancak kredibilitenin yeniden inşasının zaman alacağı ve yeniden inşanın uygulama risklerine ve sıkı para politikasının devamına bağlı olduğunu belirtti.

Analizde şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye'de reform paketi para politikasında şeffaflık ve tahmin edilebilirlik konusunda son dönemde sağlanan gelişmelerin tamamlayıcısı olabilir. Türkiye'de mali disipline bağlılık halen temel not gücü. Türkiye'de halen düşük tasarruf oranı gibi yapısal sorunların nasıl çözüleceğine dair detay yok."

Bu hafta yayımladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’nin 2021 büyüme tahminini yüzde 5,7’den yüzde 6,7’ye yükselten Fitch, bununla birlikte sıkı politikalar neticesinde ekonominin ikinci yarıda hız keseceğini öngördü.