Advertisement

Orta vadeli makro zorlukların devam ettiğine dikkat çekse de bankanın analistlerine göre seçim sonuçları Borsa açısından olumlu. Özellikle Türk lirasındaki güçlenme, düşük faizler ve toparlanan ruh hali hisseler konusunda da iyimser olmak için yeterli sebep.

Peki borsadaki bu genel iyimser havadan en olumlu etkilenecek hisseler hangileri? İşte HSBC'nin önerileri:

HALK BANKASI

Halk Bankası'nın finansman maaliyeti avantajı sayesinde Türkiye'nin en kârlı bankalarından biri olduğunu söyleyen analistler, bankanın siyasi gelişmelerden etkilenme riskinin yüksek olması sebebiyle hisse fiyatlarının bir süredir ekstra baskı altında olduğunu belirtti ve bankanın hisseleri Ocak 2015'te gördüğü zirveden bu yana yüzde 24 aşağıda seyretiğine dikkat çektiAncak HSBC'ye göre seçim sonrası dönemde siyasi riskler büyük oranda azaldı ve Halk Bankası hisselerinin yeniden gözden geçirilmesi yüksek ihtimal.

GARANTİ BANKASI

HSBC, öngörülebilir gelecek boyunca yüksek getiri sağlamasını ve gelirlerinin diğer bankalara göre daha az oynak olmasını beklediğinden Garanti'yi de iyi bir yatırım olarak görüyor.Net faiz marjının faiz artışından, varlık kalitesinin ise büyümedeki yavaşlamadan etkilenme riskinin düşük olduğuna dikkat çeken analistler, rakiplerine göre yüksek seviyelerden işlem görse de bankanın hala getiri vaat edebileceği konusunda iyimser.

EMLAK GYO

HSBC analistlerine göre "siyasi istikrarının geri dönüşünün en büyük kazananlarından biri" Emlak GYO. Bu bağlamda siyasi ortamın Emlak GYO açısından olumlu olmaya devam etmesi bekleniyor.Kısa vadede konut emlak piyasasının zor bir döneme gireceği konusunda uyarsa da, analistler Emlak GYO'nun projeleri ve düşük faizler sayesinde güçlü seyredeceğini öngörüyor.