Advertisement

1 Kasım seçimlerinin Döviz piyasasında ilk etkisi Eylül ayında 3,07'ye kadar çıkan, sonrasında 2,90 bandında seyreden doların 2,75 seviyesine kadar düşmesi oldu.

Piyasalardaki koalisyon beklentisinin aksine sandıktan tek partili bir hükümet sonucunun çıkması Türk lirasına değer kazandırsa da seçimden iki gün sonra dolar yeniden 2,84'ü gördü.

Ülkedeki seçim belirsizliği geçti ancak yeni kurulacak hükümette ekonomi yönetiminin kimlere bırakılacağı, üretimdeki düşüş, Merkez Bankası'nın Ekim sonunda bir puan daha artırdığı enflasyon tahminleri yatırım kararlarını değiştirebilecek iç faktörler arasında. Fed'in Aralık'ta açıklayacağı faiz kararı ve Çin korkusu da döviz piyasasını etkilyecek dış faktörler olarak hâlen masada.

YATIRIMCI NASIL DAVRANMALI?

Seçim sonucuyla birlikte BIST 100 endeksinin Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 83 bin 693 puandan işlem görmesi piyasada iyimserliği artırdı. Ancak uzmanlara göre piyasanın yükseleceği beklentisini taşıyan bu tip boğa piyasaların öyle ya da böyle sonu gelecek.Hazırlıklı olan yatırımcının durumu iyi seviyede kalırken, 'ama bu sefer farklı' diyen iyimser yatırımcı yine yara alacak.Stamford merkezli Tuttle Taktik Yönetimi firması CEO'su Matthew Tuttle'a göre yatırımcıların uzun vadeli tahminler yapması gerekli. Tuttle “Fed'in faiz artırımına gitmesi, zayıf istihdam verilerinin açıklanması piyasadaki iyimser havayı dağıtmaya yetecektir” diyor.

BOĞA, AYIYA DÖNÜŞÜR MÜ?

PNC Wealth Management Başkan Yardımcısı Joe Jennings ise piyasadaki iyimserliğin ne şekilde değişeceğini tahmin etmenin zor olabileceğini ve bazen bu iyimserliğin beklenenden uzun sürebileceğini ifade ediyor.Jennings, kötümser tahminlerin hâkim olduğu ayı piyasasına dönüş durumunda yatırımcıların duygularından çok uzun dönem hedeflerine odaklanması gerektiğini belirtiyor. Jennings, “Piyasadan geri çekilmeler, bazı varlıkların daha düşük fiyata satın alınma fırsatı olarak görülmeli” diyor.