Advertisement

Şimdiye kadar üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan 40 şirketin ne kadarı beklentileri karşıladı

Şirketlerin üçüncü çeyreğe ilişkin finansal sonuçları açıklanmaya devam ederken ilk sonuçlar karı beklentilerin altında kalan şirketlerin çok az da olsa daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

İş Yatırım'ın verilerine göre net karını açıklayan 40 şirketin 21 tanesinin karı beklentilerin altında kaldı. Böylelikle şirketlerin yüzde 53'ünün karı beklentilerin altında kaldı. Bu 40 şirketin açıklanan karlarının toplamı ise beklentilerin yüzde 1,5 üstünde geldi. Beklentilere göre 40 şirketin 6,9 milyar TL kar açıklaması öngörülmüştü. Gerçekleşen rakam ise 7,02 milyar TL oldu.

Satış gelirleri bakımından beklentilerin altında kalan şirket sayısı ise daha fazla oldu. Net satış gelirleri bakımından 29 şirketin 19'u beklentilerin altında kaldı. Bu 29 şirketin toplamda 53,31 milyar TL net satış gelilerine ulaşması bekleniyordu. Bu şirketlerin toplam net satış geliri ise bu beklentinin yüzde 5,7 gerisinde kalarak 50,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

BIST şirketleri arasında bankaların beklentilerin altında bir performans sergilediği görüldü. Buna göre üçüncü çeyrek sonuçları açıklanan 8 bankanın 5 tanesi beklentilerin altında çeyreklik kar açıkladı. 8 bankaya ilişkin toplam net kar beklentisi 3,11 milyar iken gerçekleşen rakam 2,92 milyar TL oldu.

Bankalara kıyasla üçüncü çeyrekte beklentileri karşılayan sanayi şirketlerinin sayısı daha fazla oldu. Karı açıklanan 29 şirketten 15'i beklentileri aştı. FAVÖK'ü beklentiyi aşan sanayi şirketi sayısı ise 21 oldu. Toplam net kar beklentisi 3,73 milyar TL olan sanayi şirketleri bu dönemde 4,03 milyar TL kar açıkladı.