Advertisement

IŞİD'e petrol satışından servet kazandıran adam

IŞİD

IŞİD terör örgütünün petrol gelirleriyle servet kazanmasında Suriyeli işadamı George Haswani’nin adı öne çıkıyor. ABD Hazine Bakanlığı ile AB, Haswani’yi ve şirketlerini kara listeye aldı

02 Aralık 2015 Çarşamba, 11:44 Güncelleme: 02 Aralık 2015 Çarşamba, 11:45

Suriye’de yaşanan iç savaş sonucu giderek güçlenen Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) finansal kaynaklarına yönelik araştırmalar sürüyor.

Başta ABD ve AB’li kaynaklar olmak üzere yapılan araştırmalar IŞİD’in petrol kaynaklarından elde ettiği gelirlerle bugüne kadar kayda geçen en zengin terör örgütlerinin başında bulunduğunu gösteriyor. İncelemeler ise petrol trafiğini terör örgütlerine kaynak olacak şekilde yöneten kişiler üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da adını telaffuz ettiği Suriyeli işadamı George Haswani’nin adı öne çıkıyor. ABD kaynaklarına göre Suriye’nin Yabroud kentinde doğan Haswani, Moskova’da eğitim gördü. Petrol sektöründe çeşitli görevler üstlenen Haswani inşaat sektöründe de faaliyet gösterdi.

ABD: ARACILIK YAPTI

Suriyeli işadamı Rus ortaklarıyla kurduğu HESCO Mühendislik ve İnşaat şirketi ile Suriye’de üst düzey siyasilerle ticari faaliyetlerini geliştirdi. ABD kaynakları Haswani’nin bu aşamada Beşar Esad ile yakın temasa geçtiğini ve DAEŞ’e bağlı güçler tarafından çıkarılan petrolün nakde çevrilmesinde aracı olduğunu ileri sürdü. ABD Hazine Bakanlığı geçen hafta yaptığı duyuruda Haswani ile birlikte üç kişiyi kara listeye alarak bu kişilerle bağlantılı olan kuruluşlara da yaptırımlarda bulunulacağını açıkladı.

Duyuruda Suriye vatandaşı Haswani ve sahibi olduğu HESCO İnşaat şirketinin, Esad rejimine IŞİD’ten petrol alınmasında aracılık etmesi nedeniyle listeye alındığı belirtildi. Aynı gerekçeler nedeniyle mart ayında da AB, Haswani ve ortaklarını kara listeye aldığını bildirdi.

George Haswani’yi kara listeye alan ABD, Haswani’nin ABD’deki servetini de dondurmuştu. PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.806 1,81
USD/TRY 5,6930 -0,41
EUR/TRY 6,3951 -0,27
EUR/USD 1,1224 0,11
FAİZ 18,76 -0,37
ALTIN/ONS 1.426,45 1,44
BRENT 63,37 -1,52
© haberturk.com
Yukarı