Advertisement
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24 TV’de katıldığı bir programda yerli otomobil projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. 
 
Otomobilin son hâlinin 2018’de gerçekleşecek İstanbul Auto Show’da dünyaya tanıtılacağını söyleyen Işık, 2020’den önce de seri üretime geçilmiş olacağını belirtti: 
 
"Kendini bu topraklara ait hisseden herkesin göğsünü kabartacak, gururlandıracak bir proje olarak sonuçlanmasını istediğimiz için çok yoğun çalışıyoruz. Çok iyi gidiyor ve inşallah söz verdiğimiz gibi 2020'den önce seri üretime geçmiş, halkımızın beğenisini kazanacak bir Türk markasıyla, fikri mülkiyet haklarının Türkiye'ye ait olduğu, teknolojisinin Türkiye liderliğinde geliştirildiği ve üretiminin de en az yüzde 85'nin Türkiye'de yapıldığı yerli otomobili inşallah yola çıkaracağız”
 
Daha önce dört prototiple ilgili çalışma olduğunu belirten Bakan Işık, “Üçü hazırdı. İnşallah 22 Aralık'ta crossover dediğimiz, halkın kullandığı tabirle cip modeli hazır olacak, yine kamuflajlı göstereceğiz. Asıl hatları belli olmayacak” şeklinde konuştu.