Advertisement

Aralık ayı BofA Merrill Lynch Fon Yöneticisi Araştırması’na göre, yatırımcıların büyük bölümü (yüzde 58) ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri önümüzdeki 12 ay içerisinde en az üç kez artıracağını düşünüyor.

Araştırmaya katılan şirketlerin yarıdan fazlası (yüzde 53) ABD dolarının "en kalabalık işlem" olduğu görüşünde. Bu oran, Kasım ayında yüzde 32 seviyesindeydi.

Katılımcıların yüzde 35'i, ABD dolarında boğa piyasasını sonlandırması en muhtemel olayın Fed'in faiz artırma döngüsünü bitirmesi olduğunu düşünüyor.

Risk iştahında düşüş var. Portföylerde nakit oranı geçtiğimiz ayki net yüzde 4,9'dan 5,2'ye yükseldi.
Bölgesel fon yöneticilerinin net yüzde 43'ü, Çin ekonomisinin 2016'da zayıflayacağı görüşünde. Bu oran, geçtiğimiz ay yüzde 4 seviyesindeydi.

Çin'in 2018 yılı için ağırlıklı ortalama GSYİH büyüme tahminleri Kasım ayındaki net yüzde 5,9 seviyesinden yüzde 5,5'e geriledi.
Portföylerinde emtiada gösterge altına inen varlık yöneticilerinin oranı Kasım ayındaki net yüzde 23 seviyesinden net yüzde 29'a yükseldi.

Yatırımcılar ABD hisse senetlerinde gösterge altı konumlarını sağlamlaştırırken, 2016 yılında gösterge üzerine çıkmak istedikleri bölgelerin başında Avrupa ve Japonya geliyor.

Yatırımcılar kalitenin önemine vurgu yapıyor: katılımcıların net yüzde 65'i, 2016 yılında yüksek getirili hisse senetlerinin düşük getirili hisse senetlerinden daha yüksek performans göstereceği görüşünde.

BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma Yatırım Baş Stratejisti Michael Hartnett, bu ayki sonuçlara ilişkin şu değerlendirmede bulundu: "Tüm varlıklar ile bölge ve sektör bazındaki tüm tahsislerde güçlü doların izlerini görmek mümkün. 2016 yılında dolara ilişkin bu sağlam görüşün tersine dönmesi ancak Fed'in son derece ılımlı bir tutum sergilemesi ve ABD'de şirket kazançlarının düşük gerçekleşmesi ile mümkün olabilir."