Advertisement

Piyasalar Merkez Bankası'nın beklenmeyen faiz kararına sınırlı bir tepki verdi, hatta karardan sonra piyasalarda iyimserlik havası esti. BIST 100 endeksi yukarı yönlü bir ivme gösterirken, karar sonrası 2,95'in üzerini gören dolar kuru 2,92 seviyesinde dengelenme sağladı. 

Analistler piyasaların böyle bir tepki vermesinin temel nedeninin piyasalarda Noeltatili nedeniyle yabancı yatırımcı varlığının azalması olduğunu ifade ediyor.

Bu durum, Noel tatili sonrası yabancı yatırımcıların işlem hacimlerinin yükselmesi ile Türk varlıklarının nasıl bir seyir izleyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, bugün paylaştığı notta, TCMB açıklamaları ve yeni yönlendirme “araçlarının” yatırımcıları tatmin etmekten uzak olduğu bir dönemde küresel piyasaların karışması durumunda Türkiye'nin faiz politikasının iyice içinden çıkılmaz bir hale bürüneceğini belirtti. Cömert, bunun piyasalara yansımasının da tatsız olacağını ifade etti. Cömert, "2014 başında böyle bir dönem yaşadık. Dua edelim de küresel piyasalardaki geleneksel Ocak ayı iyimserliği bu yıl da etkili olsun" ifadelerini kullandı. 

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte ise yabancıların Noel sonrasındaki haftada da pozisyon almayacaklarını ifade etti. Ökte, "Noel nedeniyle hacimlerin düşük olduğu görülüyor. Halihazırda Türkiye'de işlem yapan birçok hedge fon da 2015 senesini tamamladılar. Dolayısıyla Noel sonrası gelecek hafta da pozisyon almayacaklardır" değerlendirmesini yaptı.