Advertisement

Fenerium'un halka arzına yönelik haberlerin ardından Fenerbahçe Futbol AŞ'nin hisseleri bugüne yüzde 20 artışla başladı. 

Cuma günü Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada Fenerbahçe yönetim kurulunun şirketin sermayesinde yüzde 82,5 paya sahip olduğu bağlı ortaklığı Fenerbahçe Spor Ürünleri San. ve Tic. AŞ ("Fenerium") paylarının halka arzı konusunda çalışmalara başlanması için yönetime yetki verilmesine karar verildiği duyurulmuştu. 

Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, bu aşamada Fenerium'un ne kadardan halka arz edileceğinin önemli olduğunu belirtti. Uskuay, "2013 yılında varlığın yüzde 80'ini 224 milyon liraya saymışlardı. Bu rakam net karının yaklaşık olarak 20 katıydı. Dolayısıyla kulübün bunu hangi fiyat ve çarpanlarla satacağı önemli. Çünkü oradaki çarpana göre Fenerbahçe'de gizli bir değerin ortaya çıkması söz konusu olabilir" değerlendirmesi yaptı. 

Uskuay, Fenerium'un halka arzı haberinin Galatasaray'ın GS Store ve Beşiktaş'ın Kartal Yuvası varlıklarını da etkileyeceğine de dikkat çekti.

Açılışın ardından Fenerbahçe hisselerinin günlük primi yüzde 10'a inerken, hisse 40,50 seviyesinden işlem gördü.