Advertisement

Yılın ilk haftasında Çin piyasalarında yaşanan karmaşa gelişmekte olan ülke piyasalarında sarsıntıya neden olurken, bundan Türk varlıkları da nasibini aldı. Çin kaynaklı haber akışı ile Türk Lirası dolar karşısında 3,02 seviyelerine kadar gerilerken, BIST 100 tarafında da sert düşüşler kaydedildi. 

Bununla birlikte Perşembe günü Çin piyasalarında paniğe neden olan devre kesicilerin devreden çıkarılması ile piyasaların ateşi biraz düştü. Bu haberden sonra Türk varlıklarında pozitif bir ayrışma görüldü. MSCI EM endeksi dün 2,76 değer kaybederken MSCI Türkiye endeksi yüzde 1,2 artış gösterdi. 

Analistler Türkiye'nin pozitif ayrışmasının iki temel nedeni olduğuna dikkat çekiyor. Bunlardan ilki iskonto seviyelerinin oldukça düşük seviyelere gelmesi oldu. Diğer ayrıştırıcı etken ise BDDK'nın kredi koşullarının gevşetilmesi için bankalara gönderdiği yazının etkisiyle bankacılık hisselerinde görülen artış oldu. 

İş Yatırım bugün paylaştığı notunda iskonto seviyelerinin tarihsel düşük seviyelere gelmesinin pozitif ayrışmada etkili olduğunu belirtti. Kurumun notunda, "İskonto seviyelerinin tarihsel düşük seviyelere gelmesi ve yatırımcıların kısa pozisyonda olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. F/K oranına göre MSCI Türkiye endeksinin GÖÜ’lere göre iskontosu tarihsel yüksek seviye olan yüzde 30’dan tekrar yüzde 25’e geriledi" değerlendirmeleri yapıldı. 

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte ise BIST 100 endeksinin dolar bazında 6,5 senelik dip seviyesini test edip kıramamasının da etkili olduğunu söyledi. Ökte bugünkü notunda, "BIST100’ün dolar bazında 6.5 senelik dip seviyesi 23,2 bin, Aralık ayının ortasından beri, 4 defa test edildi ve bu kritik seviye aşağı kırılamadı. Dün bu kritik destekte, BIST100’de yine alıcı geldi ve 23,2 bin aşağı kırılamadı" değerlendirmesini yaptı.

Bir diğer ikinci etken BDDK'nın gevşeme yönünde zemin yoklamak için bankalara gönderdiği yazının bankacılık hisselerine olumlu yansıması oldu. Perşembe günü BIST 100 endeksi yüzde 0,42'lik bir yükselişle kapanırken, bankacılık endeksi yüzde 0,7'lik artışla BIST 100 endeksinin üzerinde bir artış kaydetti.

Finans Yatırım bugün paylaştığı notunda endeksin bankalara ilişkin olumlu beklentilerle toparlandığına dikkat çekti.

Işık Ökte de bugünkü notunda Türkiye'nin pozitif ayrışmasında BDDK'nın makroihtiyati tedbirlerde gevşemeye gideceği yönündeki konuşmaların da etkili olduğunu belirtti. 

BusinessHT'ye konuşan kaynaklar BDDK'nın bankalara kredi koşullarının gevşetilmesi yönünde görüşlerini bildirmeleri için bir tebliğ gönderdiğini belirtmişti. İki kaynağın verdiği bilgiye göre daha önce artırılan genel karşılık oranlarının düşürülmesi ve böylelikle bankaların kredi sağlama koşullarının kolaylaştırılması hakkında BDDK bankalara bir görüşlerini soran bir yazı gönderdi.