Advertisement

Petrol, altının ons fiyatı ile hesap edildiğinde on yılların en düşük seviyesine indi. Bazı stratejistler bu durumun büyük finansal krizin habercisi olduğu yönünde endişe duyuyor. 

İki emtia arasındaki farkı gösteren altın/petrol rasyosu yılın başından bu yana hızlı bir artış gösterdi. Geçen Perşembe günü altının onsu 47 varil petrole karşılık geldi. Bugünün ilk bölümünde bu rasyonun 42'nin biraz altında olduğu görülüyor. Son 30 yılın ortalamasının 17 olduğu düşünülürse son dönemde bu rasyo bakımdan ortaya çıkan seviyelerin ne kadar dikkat çekici olduğu ortaya çıkıyor. 

ADS Securities stratejisti Nour Al Hammoury'ye göre bu rasyo oldukça önemli. Stratejist bu rasyo ile daha önceki bütün krizlerin öngörüldüğünü ifade etti. 

Altın/petrol rasyosu, finansal krizlerden önce hızlı bir yükselme kaydediyor. Çünkü petrol fiyatları ekonomik büyüme zayıf olduğu ve yatırımcılar endişeli olduğu zamanlarda yükseliş kaydediyor. Benzer sebeplerle yatırımcılar da güvenli liman altına yöneliyor. Böylelikle iki emtia arasındaki fark açılıyor. 

Société Générale stratejisti Patrick Legland ve ekibi de raporlarında altın/petrol rasyosunun sistemik riskin bir öncülü olduğuna dikkat çekerken volatilite ile paralel hareket ettiğine vurgu yaptı. Kurumun stratejistleri esasında altın ve petrol fiyatlarının piyasadaki güvenden daha az temellerle ilgili olduğunu belirtti.