Advertisement

Turkcell, dördüncü çeyrekteki performansıyla piyasa beklentilerini oldukça aşan finansal sonuçlar elde etti. Şirket 2015 yılının dördüncü çeyreğinde 584 milyon TL kâr elde etti. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmini şirketin bu çeyrekte 511 milyon TL kâr yazacağı yönündeydi. 

Peki şirket finansal sonuçlarıyla nasıl bu kadar büyük bir olumlu sürpriz yaptı. 

Şirketi yakından takip eden analistler Turkcell'in beklentileri aşmasının temel nedenleri olarak şunları sıraladı:

1) Artan FAVÖK

İş Yatırım ve Garanti Yatırım Turkcell'in finansal sonuçlarındaki bu sürprizin temel nedenlerinden birisinin artan FAVÖK olduğuna dikkat çekti. Garanti Yatırım kârın yıllık olarak artışında da satışların maliyetlerindeki iyileşmenin desteklediği daha yüksek FAVÖK rakamının önemli rol oynadığını belirtti. İş Yatırım da kredilerden kaynaklanan faiz giderleri ve bir defaya mahsus giderdeki yükselişe rağmen artan FAVÖK'teki artışa dikkat çekti. Şirketin FAVÖK rakamı yıllık bazda yüzde 15,4 artışla 1.05 milyar TL, FAVÖK marjı ise verimlilik ve değer yaratan abone alımı odağı sayesinde 2,1 puan artarak yüzde 31,7 oldu. Turkcell Türkiye’nin FAVÖK yıllık bazda yüzde 18 artarak 956 milyon TL’ye ulaşırken Turkcell Uluslararası’nın FAVÖK marjı 5,6 puanlık önemli bir yükseliş ile yüzde 30,2 seviyesine ulaştı. 

2) Azalan kur giderleri

Şirketin beklentileri aşan performansında azalan kur giderleri de etkili oldu. Ak Yatırım, şirketin finansal sonuçları ile ilgili değerlendirmesinde şirketin bu performansında kur giderlerinin etkisine dikkat çekti. Kurum, Turkcell'in Ukrayna ve Belarus'ta zayıf yerel para birimine karşı risklerini düşürmesiyle beklentilerden fazla olan kur kazançlarının kâr artışına destek sağladığı belirtildi. İş Yatırım da notunda Ukrayna ve Belarus yerel para birimlerinin yıllık bazda değer kaybı ve Turkcell Europe gelirlerinin pazarlama işbirliği olarak değişen iş modeli sonucunda Turkcell Europe'un artan gelirlerinin olumlu katkısına vurgu yaptı.

3) Fintur'un pozitif katkısı

İş Yatırım, notunda Turkcell'in Fintur'un pozitif katkısıyla da beklentilerin üzerinde finansal sonuçlara imza attığını belirtti. Turkcell'in dördüncü çeyrek ile ilgili yaptığı açıklamaya göre Fintur’un 2014’ün dördüncü çeyreğinde Turkcell Grubu net karına 3 milyon dolar negatif etkisine karşılık 2015’in dördüncü çeyreğinde 34 milyon dolar pozitif katkısı oldu. 2014 yılının dördüncü çeyreğinde Fintur’un 88 milyon dolar tutarındaki negatif etkisi şerefiye ve sabit kıymetlerdeki nakdi
olmayan değer düşüklüğünden kaynaklandı. Fintur’un Turkcell Grubu net karına 2015 yılında katkısı ise 136 milyon dolara 95 milyon ABD Doları) yükseldi. 2014 yılında Fintur’un Turkcell Grubu karına katkısı negatifti. 125 milyon ABD doları tutarındaki nakdi olmayan bu negatif etki temel olarak Fintur’un operasyonel varlıkları ve şerefiyesindeki değer düşüklüğünden kaynaklanmıştı

TEMETTÜ DAĞITIMI 29 MART'TA GÖRÜŞÜLECEK

Turkcell'in 2015 net kârı yüzde 11 artışla 2.07 milyar TL olurken; yılı rekor FAVÖK ve gelirle tamamlayan şirket 29 Mart'taki genel kurulda temettü dağıtımını görüşeceğini duyurdu.

Şirket, 200 milyon liraya kadar hisse geri alımını da genel kurula sunacağını açıkladı.

Turkcell'in dün akşam açıkladığı finansal sonuçlarına göre; şirketin Türkiye ve uluslararası operasyonlarını kapsayan Turkcell Grup'un 2015 net kârı yüzde 11 artışla 2.07 milyar lira; Turkcell Grup satışları ise yüzde 6 artışla 12.8 milyar TL oldu.

Finansal sonuçların ardından bugün düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu, "Finansal açıdan çok başarılı bir yılı geride bıraktık. Tüm zamanların en yüksek FAVÖK ve gelir seviyesine ulaştık. Yılı koymuş olduğumuz gelir ve kârlılık hedeflerimizin üzerinde tamamladık" dedi.

Turkcell 2015 sonunda yüzde 6-9 gelir büyümesi; yüzde 32-32.5 seviyesinde de FAVÖK marjı hedefliyordu. 2015 gerçekleşmelerine göre; Turkcell Grup yüzde 6, Turkcell Türkiye ise yüzde 9.5 gelir artışı elde etti.

FAVÖK marjı ise Turkcell Grup'ta yüzde 32.4, Turkcell Türkiye'de ise yüzde 32.7 olarak gerçekleşti.

Toplantıda verilen bilgiye göre; Turkcell, yüzde 20 olarak öngördüğü operasyonel yatırımların gelirlere oranı hedefini de gerçekleştirirken, 2015'te spektrum ödemeleri hariç 2.5 milyar liralık yatırım yaptı.

Başarılı finansal sonuçların ardından temettü dağıtım teklifini genel kurula sunacaklarını belirten Terzioğlu, "Temettü politikamızda değişiklik yok. 29 Mart'ta genel kurul yapılacak. Öneride bulunacağız. Genel kurulun kararını göreceğiz" diye konuştu.

Terzioğlu, bir soru üzerine de iştirakleri Fintur'da Teliasonera'nın sahip olduğu kalan hisseleri alma isteklerinin sürdüğünü; ancak başka bir alıcının daha yüksek bir teklif vermesi ve bunun yatırımcıların lehine olduğunu düşünmeleri halinde kendi paylarını da satabileceklerini tekrarladı.

Diğer yandan, Turkcell KAP'a yaptığı açıklamada, toplam 200 milyon liraya kadar hisse geri alımını genel kurula sunacağını duyurdu.

Açıklamaya göre hisse geri alımı için 200 milyon lira kaynak ayrılacak, hisse geri alımında alt fiyat limiti bulunmazken, üst fiyat limiti 15 lira olacak.