Advertisement

BDDK'nın Salı günü Resmi Gazete'de yayınlanan Sistemik Önemli Bankalar Hakkında Yönetmeliği analistlere göre yerli bir "batmak için çok büyük" hikayesi yerine Basel III düzenlemeleri kapsamında değerlendirilecek bir mevzuat değişikliğine işaret ediyor. 

Yönetmelik sistemik önemli bankaların belirlenmesine, bu bankaların sistemik önemli banka tamponu olarak bulundurmaları gereken ilave çekirdek sermaye ile tabi olacakları diğer yükümlülüklere ve ilave çekirdek sermaye gereksiniminin karşılanamaması halinde yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

İş Yatırım bankacılık analisti Kutluğ Doğanay söz konusu düzenlemenin Basel III düzenlemeleri kapsamında gerçekleştiğine vurgu yaptı. 

Şeker Yatırım analisti Övünç Gürsoy da düzenlemenin Basel III ile ilgili olduğunu belirtti. Gürsoy, Türk bankalarında sermaye yeterlilik rasyoları dikkate alındığında risklerin çok büyük olmadığına, bu düzenlemelerin sadece Türk bankalarına değil Avrupa bankalarına yönelik de hazırlandığına dikkat çekti.

BDDK verilerine göre sektörde sermaye yeterlilik rasyosu Aralık 2015 itibariyle yüzde 15,5 seviyelerinde. 

Analistler söz konusu düzenlemenin Türk bankacılık sisteminin sağlığı açısından olumlu bir adım olduğunu belirtti. 

BDDK'nın sistemik risk olan bankalara çekirdek yükümlülük ve diğer yükümlülükleri getirmesi ise banka hisse fiyatlamalarına olumsuz yansımadı.

TSİ 11:30 itibariyle BIST 100 endeksi yüzde 0,7 artış kaydederken, bankacılık endeksi yüzde 0,9 prim yaptı. 

Düzenlemeye göre sistemik önemli bankalar, ilk kez 2014 Aralık ayına ait konsolide veriler dikkate alınarak belirlenecek. Söz konusu bankalar için ilave çekirdek sermaye yükümlülüğü ve diğer yükümlülükler, belirlemenin yapıldığı yılı takip eden yılda hayata geçirilecek.

Bu bankaların tampon oranı, 1 Ocak 2019'a kadar her yıl için belirlenen oranlarda uygulanacak.