Advertisement

DOĞUŞ

Doğuş Holding'in yaklaşık 180 milyon euroya Madrid'deki Hotel Villamagna'yı aldığı iddia edildi. El Confidencial'in kaynaklara dayandırdığı haberine göre, şirketi oteli Queiroz ailesinde satın almak üzere anlaştı.

PEGASUS

Pegasus Hava Yolları, 18 Mart tarihinden itibaren haftanın üç günü, İstanbul Sabiha Gökçen ile Gabala arasında karşılıklı seferler düzenleyecek.

ESSE

Essenso'nun hisselerinin de tamamına sahip olan Esse'nin yüzde 80 hissesinin Ataköy Dayanıklı Tüketim Malları, yüzde 10'ar hisselerinin ise Cüneyt Yağcı ve Atilla Okumuş tarafından satın alınması vasıtasıyla devralınması işlemi ile ilgili Rekabet Kurulu'na (RK) başvuruldu. Konu ile ilgili başvuru Rekabet Kurulu'nun internet sitesinde yayınlandı.

BİMEKS

Bimeks Almanya'da faaliyet gösteren bir teknoloji perakende şirketinin satın alınmasına yönelik fırsatları değerlendirmek üzere inHERA Capital ve Angermann M&A International AG ile gizlilik anlaşması imzaladığını duyurdu. Şirket açıklamayı KAP'a yaptı. Bimeks hisseleri saat 1151'de yüzde 1.82 primle 1.68 liradan işlem görüyor. BIST-100 endeksi ise yüzde 1.2 artıda.

OYAK RENAULT

İki gündür üretimin kısmen yapıldığı Oyak Renault Fabrikası'nda, bu sabah itibarıyla işleyişin tüm birimlerde normale döndüğü bildirildi. AA muhabirinin fabrika yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Oyak Renault'da, pazartesi gününden bu yana teknik arıza ve işçi eylemleri nedeniyle kısmen yapılabilen üretim, bu sabah itibarıyla tüm birimlerde normale döndü. Sabah saatlerindeki vardiya değişimi normal şekilde gerçekleşirken, dün eylemlere sahne olan fabrika önünün sakin olduğu gözlendi.

ZORLU ENERJİ

Zorlu Enerji, grup şirketlerinden Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Ticaret AŞ'nin paylarının tamamının şirket tarafından devralınmasına ilişkin olarak EPDK'dan onay aldığını duyurdu. Açıklama KAP'a yapıldı. 

PEGASUS 

Pegasus, beş adet yeni B737-800 NG tipi uçak alımına yönelik Boeing ile sözleşme görüşmelerine başlayacak. 

Şirketin KAP'ta yayınlanan açıklaması şöyle: Yönetim Kurulumuz Boeing firmasından beş adet yeni B737-800 NG tipi uçak alımına yönelik olarak Boeing ile satın alma sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar vermiştir. Sipariş konusu uçakların 2017 yılında teslimi öngörülmekte olup, bu sipariş kapsamındaki yatırım harcamalarının teslimat tarihlerindeki tahmini liste fiyatları (fiyat ve ödeme koşulları hariç tutulmakla birlikte tahmini fiyat artışı ve uçak konfigürasyonundan kaynaklanan uyarlamalar göz önüne alınarak) baz alındığında yaklaşık 505 milyon Amerikan Dolarına karşılık gelmektedir.

HALKBANK

HSBC, Halkbank'ın fiyat hedefini 17,30 TL'den 14,80 TL'ye indirdi. Kurum Yapı Krediiçin ise fiyat hedefini 3,40 TL'den 3,60 TL'ye çıkardı. 

TRAKYA CAM

Trakya Cam'ın 2015 yılı konsolide net kârı 159 milyon 260 bin 953 TL oldu. Geçen yıl bu rakam 283 milyon 229 bin 115 TL olarak gerçekleşmişti.

YAPI KREDİ

Yapı Kredi 10 yıl vadeli ikincil sermaye benzeri borç niteliğini haiz tahvil ihracı ile 500 milyon dolar borçlandı. Bankacıların verdiği bilgiye göre nihai getiri yüzde 8.625 olurken, ihraca 975 milyon doların üzerinde talep geldi. İhracı Bank of America Merrill Lynch, Citi, MUFG ve Unicredit yönetti.

SODA SANAYİİ

Soda Sanayii'nin 2015 yılı 12 aylık konsolide net kârı 434 milyon 414 bin 674 lira oldu. 2014 yılında bu rakam 384 milyon 457 bin 359 TL olarak gerçekleşmişti.