TVRadyo

Kibar Enerji de Gazprom'u eleştirdi: Fiyat revizyonu müzakere ile alınmalıdır

Kibar Enerji de Gazprom

Kibar Enerji, Gazprom'un doğalgaz kısıtlaması ile ilgili bir açıklama yayınladı

04 Mart 2016 Cuma, 15:22 Güncelleme: 04 Mart 2016 Cuma, 15:24

Enerco'dan sonra Kibar Enerji de, Gazprom'un doğalgaz kısıtlaması ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Gazprom Export'un tek taraflı olarak geçerli bir nedene dayandırmadan gaz kısıntısına gitmesinin Rus gazının itibarını zedelediği belirtildi. 

Şirket, yaptığı açıklamada ithalat kontratı kapsamında tedarikçi olan Gazprom'un fiyat revizyonuna gitmesinin doğal olduğunu, bununla birlikte böyle revizyonların müzakereyle alınması gerektiğini söyledi. 

Şirketin basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Mevcut durumda BOTAŞ’ın hakimiyetinin devam ettiği Türkiye doğal gaz piyasasında, son yıllarda doğal gaz ithalat fiyatının, BOTAŞ toptan satış tarifesinden yüksek olması nedeniyle özel sektör oyuncuları ciddi bir yükün altına girip zarar etmişlerdir.

Bu konu özel sektör oyuncularına doğal gaz tedarik eden Gazprom Export şirketiyle müzakere edilmiş ve 2015 Nisan ayında Gazprom Export ile ithalat fiyatında indirim yapılması konusunda anlaşma sağlanmıştır. Üzerinde anlaşılan fiyat indirimi koşulları şu anda da devam etmektedir.

Gazprom Export Aralık ayında anlaşmaya varılan fiyat üzerinde revizyon yapma talebinde bulunmuştur. İthalat kontratı kapsamında tedarikçi firma böyle bir talepte bulunabilir fakat fiyat revizyonu kararı karşılıklı yapılan müzakereler sonucu alınmalıdır. Bunun aksine devam eden süreçte Gazprom Export, Şirketimizden kontrat fiyatında acil bir artış talebinde bulunmuş ve fiyat revizyonu konusunda uygulamaya gideceğini bildirmiştir.

Bu uygulamayı kabul etmememiz sonucunda, kamuoyuna da yansıdığı gibi Gazprom Export, Şirketimize tedarik ettiği doğal gaz miktarında 24 Şubat 2016 tarihinden itibaren kesinti yapmaktadır. İthalat kontratımız kapsamında, Gazprom Export’un tek taraflı olarak geçerli bir nedene dayandırmadan yapamayacağı bu doğal gaz kesintisi, bugüne kadar kamuoyunda güvenilir imajına sahip olan Rus gazının itibarını zedelemektedir.

Kibar Enerji A.Ş. olarak Gazprom Export ile imzalamış olduğumuz ithalat kontratımız kapsamındaki yükümlülüklerimizi hem basiretli bir tacir olarak yaptığımız ticaretin gereklerini yerine getirmek, hem de ülkemiz doğal gaz arz güvenliğine katkıda bulunmak adına bugüne kadar eksiksiz olarak yerine getirdiğimizi kamuoyuna bildiririz.”

PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.263 -3,38
USD/TRY 5,9805 0,57
EUR/TRY 6,8191 1,05
EUR/USD 1,1379 0,30
FAİZ 28,27 5,68
ALTIN/ONS 1.172,67 -0,19
BRENT 71,20 0,62
Yukarı