Advertisement

Altın fiyatları 2016 yılına güçlü bir giriş yaptı. Fakat 1980'den bu yana altının en iyi yıl başlangıcı performansını göstermesinin ardından Citi'nin değerlendirmelerine göre adi metallere yönelik ilginin yükselmesine ilişkin işaretler altına hücuma baskın gelebilir.

Altın bu yıl yüzde 20 değer kazanarak bakır ve alüminyum gibi metallerden pozitif ayrışan bir performansa imza atmıştı. Bu durumun temel nedenleri Çin'de ekonomik büyümenin yavaşlamasına yönelik sinyaller ve gerileyen petrol fiyatları dolayısıyla yatırımcıların riski daha düşük seçeneklere yönelmesiydi. 

Buna rağmen Pazartesi günü yayınladıkları raporda Citi analistleri, VIX endeksinin de gösterdiği gibi küresel piyasalarda sorun yaratan unsurların gerilemesiyle, endüstriyel metallere geçiş yapmanın zamanının gelmiş olabileceğini söyledi.

Citi analistleri altının küresel belirsizlik ortamını sevdiğini, fakat piyasalarda stresin azaldığı zamanlarda endüstriyel metallerin altında bir performans gösterebileceğini belirtti.  

Citi'nin analizini destekleyen ilk hareket demir cevherinde görüldü. Demir cevheri fiyatları, Çin'de ekonomik büyümeyi canlandırma konusunda kararlık mesajı veren açıklamaların ardından tarihi rekorunu kırdı.

Yüzde 62 demir içerikli cevher, yüzde 19 yükselerek 63,74 dolara kadar yükseldi ve tarihinin en büyük bir günlük artışını kaydetti.