Advertisement

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) üye ülkeler ve diğer petrol üreticileriniKatar’da birleştirecek zirve öncesi üreticilerden arka arkaya rekor seviyede petrol verileri geliyor.

OPEC’in ikinci büyük petrol üreticisi Irak'ın mart ayı ham petrol üretimi günlük 4,55 milyon varile ulaştı. Bir önceki ayın üretimi ise 4,46 milyon varil seviyesindeydi. Dünyanın en büyük beşinci petrol rezervine sahip Irak’ta ocak üretimi de 4,43 milyon varil ölçülmüştü.

BÜYÜK ZİRVEYE BİR HAFTA KALA

OPEC ülkeleri ve Rusya gibi diğer büyük petrol üreticileri 17 Nisan’da rekor seviyelere ulaşmış petrol arzını dondurmayı görüşmek üzere 17 Nisan’da Katar’ın başkenti Doha’da toplanacak. 

Suudi Arabistan, Rusya, Venezuela ve Katar şubat ayında gerçekleştirdikleri zirvede petrol üretimini 11 Ocak seviyesinde durdurma konusunda anlaşmıştı. Ancak son gelen veriler ve yapılan açıklamalar bu anlaşmanın uygulamasının zorluğunu ortaya koyuyor.

1 Nisan’da Bloomberg’e röportaj veren Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman, tüm ülkeler, petrol üretimini durdurursa kendilerinin de bu karara uyacaklarını söylemiş, ancak herhangi bir ülkenin üretimi artırma kararı alması durumunda hiçbir fırsatı kaçırmayacaklarını belirtmişti.

Suudi Arabistan’ın bu açık mesajı özellikle İran’ı hedef alıyor. Çünkü üzerinde 40 yıllık yaptırım yükünü atan İran, açık bir şekilde dört ülke arasında alınan kararı mantıksız bulduğunu ifade ederek, petrol arzını yıl sonuna kadar günlük bir milyon varile çıkarmayı planladıklarını açıklamıştı.

RUSYA 30 YILIN REKORUNU KIRDI

Rusya cephesinde de durum farklı değil. Her ne kadar Alexander Novak, 17 Nisan’daki toplantıdan umutlu olduklarını söylese de, mart verilerine bakıldığında Rusya, günlük 10,9 milyon varillik arzla 30 yılın en yüksek üretim seviyesinde. Eski Sovyet ülkesi, en son 1987 yılında günlük 11,47 milyon varil seviyesine ulaşmıştı.

Irak Petrol Bakanlığı sözcüsü Asım Cihad, 23 Mart’ta yaptığı açıklamada dört ülke arasında varılan anlaşmayı desteklediğini söylemiş ancak petrol üretimini donduracaklarına dair herhangi bir açıklama yapmamıştı.