Advertisement

2016’nın ilk çeyreğinde Türkiye’deki yatırımcılar uluslararası piyasalarda en çok teknoloji şirketlerine yatırım yaptı.

Saxo Bank’ın yayınladığı, yatırımcıların tercihlerini ele alan rapora göre, Türk yatırımcıların uluslararası piyasalarda tercih ettiği şirketlerin başında Google (Alphabet Inc.) geliyor. İkinci sırada ise Apple var. Bu iki şirketi Bank of America, Citigroup ve biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen firması takip ediyor.

Saxo Capital Markets analistlerinden Uraz Çay, bu tercihin nedeninin 2016 Şubat ayındaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“Şubat ayındaki gelişmeleri fırsata çevirmek isteyen Türk yatırımcılar, ABD piyasalarına yöneldi. Teknoloji, finansal kurumlar ve biyoteknoloji firmaları öne çıktı. Dünya geneline bakıldığında da Alphabet (Google) ve Apple firmalarının yatırım için önde gelen hisseler olduğu gözüküyor.

Google’un yeniden yapılandırılması sonrası mobil reklam gelirlerindeki artış beklentisinin bu şirketi cazip kıldığını belirten Çay, Apple’ın yeni ürünlerinin yarattığı beklentinin de kurumların güçlü bilançoları ile birleşerek bu iki kurumu yatırımcıların ilgi odağı haline getirdiğini söyledi.

Uraz Çay, finansallar tarafında ise, "Borsa İstanbul’da işlem yapmaya alışık olan yatırımcıların" yurt dışında işlem yapan Bank of America ve Citi Group şirketlerine ilgi gösterdiklerini görüyoruz" dedi.

Çay'a göre, bu kurumların faaliyetlerinin global bazda olması nedeniyle Türk bankalarına göre global büyümeyi daha iyi yansıttığını söyleyebiliriz.

Analist, son olarak da kanser, HIV gibi hastalıkların tedavilerinde önemli yeri olan biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen'in Türk yatırımcılara cazip gelen bir başka şirket olduğunu belirtti.