Advertisement

Geçen yıl güçlü bir performans gösteren çimento hisseleri için aşağı yönlü riskler artıyor.

Bugün Türk çimento sektörüne ilişkin bir not yayınlayan HSBC, şirket hisselerinde geçen yıldan bu yana görülen yukarı yönlü trend seyir hız kesebilir.

Konu ile ilgili raporda analistler, "Çimento şirketlerinin 2015 satış ve karlılıkları oldukça güçlü seyretti ancak yüksek baz nedeniyle 2016 yılında büyüme geçen yıla kıyasla daha zayıf kalabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Analistlere göre, güçlü rakamların hisse değerlemelerine yansıdı ve ekonomik büyüme tahminlerin oldukça üzerinde gerçekleşmediği taktirde hisselerdeki yukarı potansiyel sınırlı.

Çimento şirketleri Akçansa için hedef fiyatını 15,2 TL'den 15,7 TL'ye, Çimsa için hedef fiyatını 16,6TL'den 18,5TL'ye yükselten HSBC analistleri, şirketler için 'TUT' tavsiyesini korudu.

SUUDİ ARABİSTAN ETKİLER Mİ?

Bu hafta çimento şirketlerini tedirgin edebilecek bir haber de Suudi Arabistan'dan geldi. Petrol fiyatlarındaki düşüşle baş etmeye çalışan ülke, çimento sektörüne 2008 yılından bu yana getirilen ihracat yasağını kaldırdı.

Çimento Müstahsilleri Birliği Başkanı Tüzün, Suudi Arabistan'ın aldığı son kararının sektör üzerinde önemli sonuçları olabileceğini belirtti.

"Türk çimento sektörü Ortadoğu'da İran'ın ardından Suudi Arabistan ile de rekabete girmek zorunda kalacak. İhracat yasağını kaldıran Suudi Arabistan düşük maliyeti ile Türkiyeli üreticileri zor durumda bırakabilir" diyen Tüzün şöyle dedi:

"Yakın dönemde İran'a yaptırımların kalkmasıyla bu ülke de uluslararası pazarlarda daha aktif yer almaya başlamıştı. İhracatının yüzde 40'ını Ortadoğu ülkelerine gerçekleştiren Türk çimento sektörü, bundan sonra sahip oldukları doğal kaynaklar sayesinde düşük maliyetle üretim yapabilen bu iki ülke ile rekabet etmek zorunda kalacak."