Advertisement

Garanti Bankası, yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 41 milyon TL kar elde ettiğini duyurdu. Net karını yıllık olarak yüzde 21, önceki çeyreğe göre de yüzde 11 artıran Garanti Bankası bu performansıyla 945 milyon TL'lik genel piyasa beklentisini de geride bırakmış oldu. 

Bankayı takip eden analistlerin değerlendirmelerine göre bankanın birçok kredi alanında pazar payı kazanması, swap maliyetlerinin piyasanın beklentilerinin gerisinde kalması ve krediler karşılığı alınan teminatların gözden geçirilmesi sonucu karşılıklar ve giderlerde görülen gelişmeler bankanın beklentileri aşan performansında etkili oldu. 

İş Yatırım analistleri Bülent Şengönül ve Kutluğ Doğanay'ın raporuna göre banka hemen hemen tüm kredi alanlarında pazar payı kazanırken etkin swap fonlama kullanımı ile yıl sonunda TL mevduat maliyetlerindeki artışın olumsuz etkileri dengelenmeye çalışıldı.

Deniz Yatırım bankacılık analisti Sadrettin Bağcı, bankanın çeyrek sonuçlarına ilişkin hazırladığı raporunda bankanın temel bankacılık gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 60, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise yüzde 8 gelişme gösterdiğine dikkat çekti.

Bağcı, sektör ortalamalarının üzerinde kredi büyümesi, güçlü likidite ve sağlıklı sermaye rasyolarının varlık kalitesi ile ilgili endişeleri de dengeleyebileceğini belirtti.   

TEMİNATLAR YENİDEN ELE ALINDI

Sadrettin Bağcı 53 milyon TL olumsuz etkisi olan teminatların yeniden değerlendirildiğine vurgu yaparken bankanın varlık kalitesine bakıldığında takipteki kredilerin 149 milyon TL'lik gemicilik kredileri dolayısıyla sektöre kıyasla yüksek kaldığını ifade etti. 

İş Yatırım analistleri bankanın gemicilik kredilerinden kaynaklanan sorunlu dosyaları temizlemeye ilk çeyrekte de devam ettiğini bu krediler hariç tutulduğunda net tahsili gecikmiş alacak oluşumunun 65 baz puan ile geçen yılki eğilimine yakın seyrettiğini belirtti.

Analistler bankanın halen 330 milyon TL serbest karşılığı olduğunu hatırlatırken gemicilik kredilerinden kaynaklanan sorunlu kredilerin temizliği ile birlikte ortaya çıkacak karşılık yükünün bu serbest karşılıklarla dengeleneceğini vurguladı 

DİĞER GİDERLER BEKLENTİLERDEN DAHA İYİ GELDİ

Vakıf Yatırım ise banka ile ilgili raporunda diğer faaliyet giderlerinin beklentilerinin yüzde 5 gelmesinin de net kardaki yukarı yönlü sapmayı destekleyen unsur olduğuna dikkat çekildi. 

İş Yatırım analistleri Bülent Şengönül ve Kutluğ Doğanay, bir kereye mahsus giderler hariç tutulduğunda diğer giderlerin yıllık yüzde 7,5 artarak bütçedeki yüzde 8-9 artış beklentisinden bir miktar daha iyi gerçekleştiğine dikkat çekerken ücret ve komisyon iadelerinin de yıla bütçe beklentilerinden daha olumlu başladığını söyledi.