Advertisement

MEY İÇKİ

Rekabet Kurumu Diageo'nun sahibi olduğu Mey İçki'ye soruşturma açıldığını duyurdu.

Açıklamada, "Mey İçki Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin, rakı harici ürünlerin ağırlıklı olarak satıldığı alkollü içki satış noktaları ile imzaladığı yatırım destek sözleşmesi ve mal alım sözleşmesi hükümleri uyarınca verdiği indirim ve/veya yatırım destekleri vasıtasıyla noktalar üzerinde satış baskısı oluşturduğu ve bu suretle hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı" ifadelerine yer verildi.

LOGO YAZILIM

Logo Yazılım Vega Yazılım Limited hisselerinin tamamının satın alınması konusunda bağlayıcı olmayan niyet anlaşması imzaladığını duyurdu.

Logo Yazılım'dan KAP'a yapılan açıklamaya göre, Vega'ya ilişkin hukuki ve mali inceleme çalışmalarının en kısa sürede tamamlanmasının ardından hisse alım sözleşmesinin imzalanması hedefleniyor.

DENİZBANK

Denizbank kanuni takip hesaplarında izlenen 204.7 milyon liralık tahsili gecikmiş bireysel kredi alacağını 25.4 milyon lira bedelle sattığını duyurdu.

Bankadan KAP'a yapılan açıklamada, satışın Final Varlık Yönetim'e yapıldığı belirtildi.

GÖZDE GİRİŞİM

Azmüsebat Çelik Sanayi ve ticaret A.Ş.'de bulunan Cansu ailesine ait hisselerin Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Murat Ülker tarafından devralınmasına ilişkin bildirim Rekabet Kurumu'na bugün itibariyle yapıldı. 

ENERJİSA

Sabancı Holding Enerjisa hisselerinin Çinlilere satıldığına yönelik iddialara ilikin bir açıklama yaptı.

KAP'a yapılan açıklamada, "Basında, iştiraklerimizden Enerjisa'nın dağıtım şirketi hisselerinin yüzde 49'unu satacağına ilişkin haber çıkmıştır. Ancak Yönetim Kurulumuzca bu konuda alınmış bir karar bulunmamaktadır" denildi.

Para dergisi, Sabancı Holding ile Alman enerji şirketi E.ON'un eşit ortak olduğu Enerjisa'nın dağıtım şirketinin yüzde 49 hissesini sattığını, ihaleyi Çinli Shanghai Electric'in kazandığını iddia etmişti.

VESTEL ELEKTRONİK

Vestel Elektronik'in 2016 yılı 3 aylık konsolide net karı 107,5 milyon TL oldu. Geçen yılın aynı döneminde şirket 74,1 milyon TL zarar açıklamıştı. 

HALKBANK

Halkbank'ın ilk çeyrek net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.5 artarak 680 milyon lira oldu.

Bankanın KAP'a gönderdiği solo mali tablolara göre ilk çeyrek sonunda krediler ve alacakları da yaklaşık yüzde 5 artarak 132.7 milyar lira oldu.

İŞ BANKASI

İş Bankası, İş Net Elektronik'deki payının satışına ilişkin görüşmelere başlanması konusunda Genel Müdürlüğe yetki yerdi

İş Bankası'nın Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayınlanan açıklamasında şu detaylara yer verildi:

Bankamız Yönetim Kurulunun 29 Nisan 2016 tarihli kararı ile Bankamızın İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş.'deki yüzde 94,65 oranındaki payını temsil eden 27.922.064,61 TL nominal değerli payların blok satışı amacıyla İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'den danışmanlık hizmeti alınması ve ilgilenen yatırımcılar ile görüşmelerin başlatılması hususunda Genel Müdürlüğümüz yetkili kılınmıştır.

DOĞAN GAZETECİLİK

Doğan Gazetecilik'in 2016 yılı 3 aylık konsolide olmayan net karı 3,2 milyon TL oldu. Geçen yıl bu rakam 15,3 milyon TL idi. 

GARANTİ BANKASI

Garanti Bankası, yurtdışı borçlanma programı çerçevesinde, dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere 2015 yılının Mayıs ayında aldığı 1,25 milyar Euro tutarındaki sendikasyon kredisini yeniledi. 479 milyon ABD Doları ve 814 milyon Euro tutarında iki dilimden oluşan krediye 15 ülkeden 42 banka katılım gösterirken, toplam talep 1,34 milyar Euro oldu. Garanti Bankası'nın koordine ettiği kredinin toplam maliyeti, ABD Doları için Libor+85 bps olurken, Euro için Euribor+75 bps olarak açıklandı. 29 Nisan Cuma günü Londra'da gerçekleştirilen törende, alınan kredinin vadesi 367 gün olarak yenilendi.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, "Garanti, güçlü bankacılık ağı, deneyimli ekibi ve iş yaratma başarısıyla, uluslararası bankaların ve yatırımcıların Türkiye'de çalışmak istediği ilk banka olmayı sürdürüyor. Yurtdışı piyasalardaki belirsizliğe rağmen, sendikasyon kredisini %100 oranında yenilemeyi başarmamız, Türk bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardaki yüksek güvenilirliğini bir kez daha tescilledi." dedi.