Advertisement

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple’ın üzerindeki kara bulutlar yılbaşından bu yana dağılmadı.

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), ABD'deki San Bernardino kentinde gerçekleşen saldırının faili Seyid Rıdvan Faruk'a ait iPhone'un şifresini kırma talebini diğer kullanıcıların mahremiyetini tehlikeye soktuğu gerekçesiyle şubat ayında reddeden Apple, şimdi de rekor seviyede düşen bilançonun sarsıntısıyla mücadele ediyor.

27 Nisan’da açıklanan bilanço verilerine göre teknoloji devinin bu yılın ilk çeyreğinde geliri, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,7 gerileyerek, 2003'ten bu yana ilk defa düşüş kaydetti.

2015’in ilk 3 ayında 58 milyar dolar net gelir açıklayan firmanın 2016 başından bu yana elde ettiği gelir 50,6 milyar dolar. Şirketin kârı da son bir yılda yüzde 22,8 azalarak 10,5 milyar dolara geriledi. Geçen senenin ilk 3 ayında Apple'ın net kârı 13,6 milyar dolardı.

Ocak 2016’dan bu yana yüzde 11 değer kaybeden Apple hisseleri, son üç haftada yüzde 16 oranında düştü. Sok sekiz seanstaki kayıp 79 milyar dolara ulaştı.

SATIŞLAR İLK DEFA DÜŞTÜ

Gelir, kâr ve hisselerden yana yüzü gülmeyen Apple’ın en kuvvetli kalesi iPhone akıllı telefonlarının satış rakamları da şirket tarihinde ilk defa geriledi. Ocak-Mart döneminde yüzde 16,1 düşen satışlar toplam 51,2 milyon oldu. iPad tablet satışlarındaki gerileme ise yüzde 18’e ulaştı.

Bilançonun açıklanmasından sonra bir açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, hâlen sağlıklı ve güçlü giden bir iş yürüttüklerini söyleyerek firmasının kaybını “döviz kurları arasındaki rekabete ve güçlü makroekonomik dalgalanmalara” bağladı.

Apple kullanıcılarının sadakatini koruduğunu ve Android’den Apple’a geçenlerin yüksek oranda olduğunu söyleyen Cook, bu iddiasında haklı olsa da doların son iki yıldır tüm para birimleri karşısında yüzde 20 oranında güçlendiği ve özellikle gelişen ekonomilerde alım gücünü düşürdüğü de yadsınamayacak bir gerçek.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in tüm piyasaları etkileyen yavaş büyümesi, Apple’ın en önemli müşterisine satışları da etkiledi. Apple ürünlerinin satışları yılın ilk üç ayında yüzde 26 düştü. Cook’un bu kayba yorumu ise beklenenden olumlu oldu: “Çin’de rüzgârı eskiden olduğu gibi arkamıza alamamış olabiliriz ancak satışlarımız hâlen beklediğimizden istikrarlı”

ÇİN BASKISI ICHAN’İ KAÇIRDI

Cook’un bu umudu elden bırakmayan yorumları şirketin en önemli yatırımcılarından birinin Apple’dan geri çekilmesinin önüne geçemedi.

ABD'li milyarder yatırımcı Carl Icahn, Apple'ın Çin'de karşılaştığı zorluklar nedeniyle sahibi olduğu 2 milyar dolarlık hissesini elden çıkardı.

Ünlü yatırımcı Ichan, Çin'deki ekonomik yavaşlama ve hükümetin Apple'ın ülkedeki yatırımlarının önünü tıkama girişimlerinin satışta etkili olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz mart ayında Çin merkezi yönetimi Çin'de gösterilen tüm içeriklerin Çin anakara dayalı sunucularda saklanması yasasını kabul etti. Hâl böyle olunca Apple Çin'deki iBooks ve iTunes hizmetlerini kapatmak zorunda kaldı.